За останніми дослідженнями, мікропластик проник усюди. Його знаходять навіть на вершинах гір і в найглибших закутках людських легень. Неважко здогадатися, що потрапляння чужорідних частинок, які не розкладаються природним шляхом, не обіцяє нічого хорошого для здоров'я.
Цікаво Штучний інтелект навчили точно передбачати урагани та шторми
Мікропластик скрізь
Пластикові відходи хімічно майже не розкладаються, але поступово фрагментується на дрібні й дуже дрібні частинки й потрапляють в тому числі в систему водопостачання і ґрунт. Якщо такі частинки мають розмір від 0,001 до п'яти міліметрів, це називається мікропластиком. Якщо вони дробляться ще сильніше – до розміру менше 0,001 міліметра, – то називаються вже нанопластиком.
Дрібні частинки пластику під мікроскопом / Фото iStock
Звідки береться мікропластик
- Такі невидимі домішки незабаром потрапляють в рибу, фрукти, овочі тощо, а разом з ними — до нас на стіл.
- Крім того, якщо людина випиває півтора-два літри води з пластикових пляшок в день, за рік він разом з нею отримує до 90 тисяч мікроскопічних пластикових частинок.
- Дослідники медичного університету Відня кажуть, що ті, хто віддають перевагу воді з-під крана, можуть знизити це число до 40 тисяч — в залежності від того, де саме проживають.
Існує й інше важливе джерело мікропластику – косметика і засоби особистої гігієни. Річ у тім, що в більшості випадків виробники (включаючи найвідоміші світові бренди) навмисно додають в продукцію мікроскопічні пластикові кульки, щоб поліпшити її технічні характеристики. Весь цей мікропластик теж проникає в організм людини.
Скільки пластику ми з'їдаємо і чим це загрожує
Згідно з дослідженнями, середньостатистична людина ковтає близько п'яти грамів мікропластику на тиждень. Ця маса еквівалентна одній банківській картці.
Вчені кажуть, що проходження мікропластика через шлунково-кишковий тракт змінює його мікробіом. Це, своєю чергою, викликає порушення метаболізму: ожиріння, діабет і хронічні захворювання печінки. Ці частинки можуть викликати запальні реакції й імунну відповідь, а нанопластик узагалі здатний запускати ланцюжки хімічних реакцій, що викликають рак.
Як із цим боротися
Фахівці пропонують кілька простих порад:
- Розігрівати в мікрохвильовій печі продукти, поміщаючи їх в керамічний, а не пластиковий посуд.
- Частіше провітрювати кімнату.
- За можливості обходитися без пластикової упаковки й особливо забруднених мікропластиком продуктів на зразок чайних пакетиків.
- Але першочергове значення має саме обмеження використання пластикової тари для води.