А тим часом Фізики спостерігали квантову заплутаність у справжніх кварках на Великому адронному колайдері

Як це працює?

Підкидання монети, класичний експеримент в теорії ймовірності та математичній статистиці, представляє два однаково ймовірних результати – орел або решка. З точки зору фізики, траєкторія польоту монети підпорядковується законам механіки, якщо не враховувати опір повітря.

Початкові умови польоту монети, разом з незначними коливаннями, вносять елемент випадковості. У 2007 році з'явилася теорія, яка припускає, що процес підкидання монети за своєю суттю є упередженим, що означає 51-відсоткову ймовірність того, що монета приземлиться початковою стороною через прецесію – зміну напрямку осі обертання під час польоту монети.

Щоб перевірити цю теорію, Франтішек Бартош і його команда зібрали 48 учасників, які разом підкинули монети 46 різних валют і номіналів приголомшливу кількість разів – 350 757. Цей експеримент значно перевищив попередній рекорд у 40 000 підкидань монет у 2009 році.

Здогадка підтвердилася

Результати дослідження підтвердили теорію, показавши, що монети дійсно частіше падали на той бік, з якого вони починали падати. Ймовірність такого результату була виміряна на рівні 50,8 відсотка, з довірчим інтервалом між 50,6 і 50,9 відсотка. Крім того, дослідження показало, що цей ефект варіювався від людини до людини, що узгоджується з передбаченнями теорії.

Дивіться також Нобелівський лауреат угорського походження віддасть свій грошовий приз на допомогу Україні

Однак варто зазначити, що певний скептицизм залишається через обізнаність учасників про первинну гіпотезу, яка перевіряється. Хоча можливість маніпуляції не може бути повністю виключена, дослідники вважають такий результат малоймовірним у своїй роботі.

Це масштабне емпіричне дослідження проливає світло на давно обговорюваний аспект підкидання монети, пропонуючи розуміння ледь помітного, але стійкого упередження, яке, схоже, впливає на те, як монети приземляються.