Науці мало що відомо про явище LFBOT, а нові спостереження ставлять під сумнів навіть ці крихти наших знань. Що могло спровокувати спалах у міжгалактичному просторі, де немає зірок?

Дивіться також У Туманності Оріона знайшли десятки таємничих об'єктів, які не може пояснити наука

Що відомо на цей час

  • LFBOT – одна з найяскравіших відомих подій випромінювання в оптичному діапазоні у Всесвіті.
  • Ці події нагадують вибухи наднових і гамма-сплески, але розпалюються і згасають швидше.
  • До того ж їхнє світло зміщене в синю частину спектра.
  • LFBOT нагадують спрацьовування спалаху, який на коротку мить освітлює простір яскравим світлом.
  • Перший LFBOT був виявлений у 2018 році, і таких явищ відомо лише кілька.

Останній знайдений вибух отримав назву "Щиголь" (AT2023fhn).

Спалах
LFBOT AT 2023fhn позначний двома помаранчевими лініями. Він інтенсивно світиться в синьому світлі і швидко еволюціонує, досягаючи піку яскравості і знову згасаючи за лічені дні, на відміну від наднових, які тьмяніють тижнями або місяцями / Фото NASA, ESA, STScI, Ashley Chrimes (ESA-ESTEC/Radboud University)

Дослідники зосередили увагу на двох можливих версіях події:

  • Одна з них полягає в тому, що "Щиголь" – це спалах світла, спричинений розривом зірки чорною дірою середньої маси, що в 100 або кілька тисяч разів перевищує масу Сонця.
  • За іншою версією "Щиголь" міг бути кілоновою (kilonova) – результатом зіткнення двох нейтронних зірок. Обидві могли вирватися з гравітації своєї материнської галактики й відлетіти в порожнечу космосу. Мабуть, це з самого початку була подвійна зоряна система, бо ймовірність, що дві окремі зорі зустрінуться в одному й тому ж місці в один і той же час у безкрайньому космосі, нескінченно мала.

У майбутньому вчені планують використовувати потужну оптику космічного телескопа "Джеймс Вебб" (JWST) для пошуку подібних явищ у тому самому місці, де розташований "Щиголь".