Давно відомо, що холодніша вода краще поглинає гази з атмосфери. Наприклад, океани вловлюють і утримують величезну кількість вуглекислого газу, сповільнюючи глобальне потепління. Але з тим же самим потеплінням вони нагріваються і їхня здатність до поглинання починає знижуватися, залишаючи в атмосфері більше CO2. Те саме стосується й кисню.

Дивіться також Сонячна геоінженерія вже не врятує Антарктиду, кажуть учені

Що відомо

Для проведення аналізу вчені університету штату Пенсільванія, США, навчили комп'ютерну модель на великому діапазоні даних – від річних опадів до типу ґрунту і сонячного світла. В дослідження взяли майже 800 річок – 580 у Сполучених Штатах і 216 у Європі. Модель показала, що 87% річок стали теплішими за останні чотири десятиліття, а 70% з них втрачали кисень.

Цікаво, що міські річки нагріваються найшвидше, тоді як сільськогосподарські річки зазнавали найповільнішого потепління, але все одно були схильні до втрати кисню. Вчені також використовували модель для прогнозування майбутніх темпів розвитку проблеми й виявили, що у всіх вивчених річках швидкість деоксигенації була в 1,6-2,5 раза вищою, ніж раніше.

Зниження рівня кисню в річках призводить до збільшення викидів парникових газів і вивільнення токсичних металів. Модель передбачила, що в наступні 70 років деякі види риб можуть повністю зникнути в річках, бо їм просто нічим буде дихати.

Це тривожний дзвінок. Ми знали, що глобальне потепління призвело до нагрівання і втрати кисню в океанах, але не очікували, що це станеться в річках. Це перше дослідження, яке розглядає зміну температури та деоксигенацію в них,
– кажуть учені.

Річки мають важливе значення для виживання багатьох видів, у тому числі нашого. Тож розуміння того, як вони змінюються, може допомогти сповільнити процес зміни або й зовсім його зупинити.