Деталі відкриття

Свідчення древнього життя ховалися у підніжжі гірського хребта. Як зазначають у заяві дослідники, знахідка скам'янілостей у формації Нанушук під горами Де-Лонг відкриває вікно у процвітаючу крейдяну екосистему, населену динозаврами всіх розмірів.

Дивіться також Вчені показали дивовижну й дуже древню скам'янілість, названу "китайським драконом"

Палеонтологи досліджували це місце ще з 2015 року. Вони знайшли 75 слідів, залишених м'ясоїдними та рослиноїдними динозаврами, хоча й не змогли ідентифікувати конкретні види.

Слід теропода
Слід теропода / Фото Anthony Fiorillo

Місце було просто шалено багате на сліди динозаврів. Це було так, ніби ми йшли лісом мільйони років тому,
– каже провідний автор дослідження Ентоні Фіорілло, виконавчий директор Музею природничої історії та науки Нью-Мексико.

Фіорілло та його колеги виявили, що в цьому місці зберігся стародавній ландшафт зі скам'янілостями пнів завширшки 60 сантиметрів, листям, слідами та фекаліями.

  • Більшість слідів були залишені двоногими травоїдними динозаврами, яких разом називають двоногими орнітозаврами. До цієї групи належать такі тварини, як шоломоголові пахіцефалозаври, які не були ідентифіковані в дослідженні.
  • Чотириногі рослиноїдні, або чотириногі орнітозаври, склали невелику кількість слідів.
  • Деякі з них належали до цератопсів, групи, яка включає трирогих трицератопсів.
  • В екосистемі також мешкали м'ясоїдні динозаври. Найменшу кількість слідів залишили переважно хижі непташині тероподи. Автори відзначили, що деякі з цих слідів були в межах розміру туронських тероподів, таких як Suskityrannus, тиранозавр заввишки 1 метр, якого прозвали "міні-рекс", і Timurlengia, який був розміром з коня.
  • Берегові птахи залишили 15% виявлених слідів. Майже половина берегових птахів Північної Америки розмножується в Арктиці в її теплі місяці, і автори відзначають, що висока частота слідів вимерлих берегових птахів тут свідчить про те, що те ж саме відбувалось і в Крейді.

Скам
Скам'янілий стовбур дерева / Фото Paul McCarthy

Команда також використала формацію, щоб дізнатися більше про теплий і вологий клімат давньої Арктики. Розрахувавши середньорічну кількість опадів за фрагментами деревини, вони виявили, що арктичні динозаври жили в кліматі, схожому на клімат сучасної Південної Флориди, тобто там було досить тепло. "Температура була набагато теплішою, ніж сьогодні, і що, можливо, найцікавіше, було багато дощів. Зразки, які ми проаналізували, показують, що це було приблизно еквівалентно сучасному Маямі. Це досить суттєво", – каже Фіорілло.