Епоха верхнього палеоліту, коли з'явився сучасний анатомічно ідентичний Homo sapiens, здавна асоціюється з одними з найвидатніших творів монументального мистецтва у світі. Традиційно приписувані кроманьйонцям, які оселилися в Європі приблизно 40 000 років тому, нещодавні знахідки в Південно-Східній Азії поставили під сумнів цю хронологію, показавши, що ранні сапієнси, можливо, створювали яскраві картини тисячоліттями раніше.

Дивіться також Фрагменти зубів і кісток неандертальців знайшли в іспанській печері Ель-Кастільйо

Більшість відомих місць, що містять монументальні палеолітичні малюнки, зосереджені у Франко-Кантабрійському регіоні, що охоплює північну Іспанію та південну Францію. У цьому регіоні було відкрито кілька сотень печер, прикрашених стародавнім мистецтвом, у тому числі такі відомі місця, як Альтаміра, Ласко і Шове. Зазвичай археологи інтерпретують ці місця як стародавні святилища.

Нова вражаюча знахідка

У нещодавно опублікованій статті Айтор Руїс-Редондо з Саутгемптонського університету у співпраці з іспанськими колегами оголосив про відкриття невідомої печерної пам'ятки з витворами мистецтва епохи палеоліту. Прорив стався під час літньої експедиції 2021 року, коли дослідники досліджували печеру Донес, галерею довжиною близько 500 метрів у Валенсії. Раніше це місце було відоме археологам лише за реліквіями залізного віку.

Печера Cova Dones
Малюнки знайдені у печері / Фото Antiquity

  • а) розмальована голова тура;
  • б) голова коня, зроблена з глини;
  • в) панно з кількома мотивами, розмальованими глиною, включаючи тварин і знаки (деякі з них частково вкриті кальцитовими нашаруваннями).

Минулого року вчені натрапили на чотири наскельні малюнки в печері, в тому числі на зображення примітивної голови бика. Подальші дослідження, проведені в наступні роки, відкрили різноманітний масив стародавніх творів мистецтва, що вказує на існування значного святилища верхнього палеоліту.

Що знайшли науковці

  • Загалом археологи каталогізували понад 110 зображень, щонайменше 19 з яких є зооморфними зображеннями.
  • Серед них сім коней, сім оленів, один олень, два примітивні бики та дві невиразні фігури тварин.
  • Решта зображень складаються переважно з різних знаків, відомих як "макарони", створених пальцями або інструментами на м'якій поверхні, а також з окремих ліній та деяких погано збережених робіт.

Варто зазначити, що деякі зображення в печері демонструють унікальну техніку, в якій стародавні художники використовували "місячне молоко" – білу, желеподібну речовину, знайдену на стінах і підлозі печери – для заповнення простору всередині певних малюнків. Ця техніка раніше не зустрічалася на сході Піренейського півострова. Крім того, для створення цих малюнків використовувалася червона глина, що відрізнялося від більш традиційного використання охри.

Печера Cova Dones
Гравіювання та малюнки в печері / Фото Antiquity

  • а) вигравіруваний напис "Середземноморський трилінійний зад";
  • б) дві кінські голови, видряпані на поверхні стіни

Хоча методи абсолютного датування зображень з печери Донес ще не були застосовані, попередні висновки вказують на те, що вони належать до домагдаленської епохи, тобто нараховують понад 20 000 років.

Неочікувана знахідка

Інтригуюче, що поверх деяких відбитків людських пальців дослідники виявили сліди кігтів печерного ведмедя, виду, який вимер у цьому регіоні приблизно 24 000 років тому. Це свідчить про те, що принаймні частина творів мистецтва передує цьому періоду, проливаючи нове світло на багату історію палеолітичного мистецтва в цьому регіоні.

Читайте на сайті У Перу розкопують поселення культури Варі, яка передувала імперії інків

Відкриття цього стародавнього святилища обіцяє розширити наше розуміння доісторичного мистецтва та можливостей ранніх Homo sapiens у вираженні своїх творчих імпульсів. Подальші дослідження та датування будуть проведені з метою встановлення більш точних часових рамок для цих чудових палеолітичних витворів мистецтва в печері Доунс.