Просте пояснення таємничої загадки
За словами доктора Майкла Гартшорна, професора радіології в Медичній школі Університету Нью-Мексико й попечителя Національного музею ядерної науки та історії в Альбукерке, коли вибухала кожна бомба, інтенсивне світло й тепло швидко поширювалося від точки вибуху. Предмети та люди, що опинялися на їхньому шляху, закривали собою об'єкти позаду, поглинаючи світло й енергію. Таким чином навколишня енергія вибуху буквально випалювала бетон чи камінь навколо "тіні".
Дивіться також Сейсмологи отримали нову надію на можливість прогнозування землетрусів
Іншими словами, ці моторошні тіні — це насправді приблизно те, як виглядав тротуар або будівля до ядерного вибуху. Просто решта поверхонь була вибілена, роблячи відносно незачеплену ділянку схожою на тінь.
Тіні Хіросіми / Фото Всесвітній історичний архів
Тіні Хіросіми / Фото Всесвітній історичний архів
Інтенсивна енергія, що вивільняється під час атомного вибуху, є результатом ядерного поділу. Поділ відбувається, коли нейтрон вдаряється в ядро важкого атома, наприклад, ізотопів урану 235 або плутонію 239, при перевищенні критичної маси компонентів. Під час зіткнення ядро елемента розпадається на частини, вивільняючи велику кількість енергії. Початкове зіткнення запускає ланцюгову реакцію, яка триває доти, доки не вичерпається весь вихідний матеріал.
Ланцюгова реакція відбувається з експоненціальним зростанням, яке триває близько мілісекунди. Ця реакція розщеплює трильйони атомів за цей проміжок часу, перш ніж реакція зупиниться,
– пояснює Алекс Веллерштейн, доцент кафедри науково-технічних досліджень в Технологічному інституті Стівенса в Нью-Джерсі.
Атомна зброя, що використовувалася під час атак 1945 року, заправлялася ураном 235 і плутонієм 239. Вона виділяла величезну кількість тепла і дуже короткохвильового гамма-випромінювання. Енергія поширюється у вигляді фотонних хвиль різної довжини, включаючи довгі (наприклад, радіохвилі) та короткі (рентгенівське і гамма-випромінювання). Між довгими та короткими хвилями лежать видимі довжини хвиль, які містять енергію, що її наші очі сприймають як кольори. Однак, на відміну від енергії з довшими хвилями, гамма-випромінювання є руйнівним для людського організму, оскільки воно може проходити крізь одяг і шкіру, викликаючи іонізацію, або втрату електронів, що пошкоджує тканини й ДНК.
Тіні Хіросіми / Фото Всесвітній історичний архів
Драбина та людина на стіні будинку / Фото Всесвітній історичний архів
Гамма-випромінювання, випущене атомними бомбами, також поширювалося у вигляді теплової енергії, яка могла досягати 5 538 градусів за Цельсієм. Коли енергія потрапляла на об'єкт, наприклад, на велосипед або людину, вона поглиналася, захищаючи об'єкти на шляху і створюючи ефект відбілювання за межами тіні.
Вчені кажуть, що спочатку тіней, імовірно, було значно більше, але частина їх була знищена за кілька хвилин потому подальшими вибуховими хвилями та теплом, коли люди чи предмети падали на землю або зсувались убік потоком.