Що таке тетратаєніт і в чому його користь
Тетратаєніт – це метал із тетрагональною структурою, що складається з теніту, сплаву нікелю і заліза. Його властивості схожі з властивостями рідкоземельних металів, які використовуються для створення потужних магнітів у споживчій електроніці, електромобілях, військовій техніці та системах відновлюваної енергетики.
Дивіться також Науковці спіймали світло всередині магніту, чим підсилили властивості матеріалу
Рідкоземельні метали є складовою життєво важливих сегментів промисловості та технологій. Вони є ключовими компонентами для обчислювальної техніки, а також для всіх нових технологій, які служать паливом або підтримкою енергетичного переходу,
– пояснює Аріель Коен, старша наукова співробітниця Atlantic Council.
- У 2022 році команда з Університету Кембриджа під керівництвом Ліндсі Гріра оголосила про успішний синтез тетратаєніту з нікелю та заліза, які є дуже поширеними металами на Землі.
- Майже одночасно з цим інженери з бостонського Північно-Східного університету (NEU) під керівництвом Лори Льюїс також заявили про свій метод виробництва, який був майже ідентичним, за винятком того, що вони назвали "екзистенційним стресом". Він передбачає удари або фрезерування продукту, щоб змусити атоми формувати тетрагональні форми.
Цей штучно створений метал може замінити рідкоземельні метали, такі як неодим і празеодим, у майбутньому. Але чому це так важливо? Річ у тім, що попит на рідкісноземельні метали зростає разом із ростом населення планети й, відповідно, збільшенням виробництва електронних пристроїв. Але видобуток цього ресурсу відбувається лише в кількох місцях у світі та пов'язаний з екологічними ризиками. Китай контролює 70% світового виробництва рідкоземельних металів, таким чином утримуючи в своїх руках важіль впливу на Захід і погрожуючи скоротити постачання. Країна, до прикладу, на початку цього місяця вже обмежила експорт галлію та германію, які використовують для виробництва чипів.
Нова надія
Завдяки дослідженням учених, які синтезували тетратаєніт, цей метал може стати реальним замінником рідкоземельних металів і запропонувати екологічно чисту альтернативу.
Це більше, ніж просто дефіцит. Тому що методи, необхідні для перероблювання видобутої із землі руди, дійсно екологічно небезпечні, я б сказала, навіть шкідливі,
– каже Лора Льюїс.
Але поки що радіти рано. Промислове виробництво тетратаєніту залишається складним завданням. Вчені показали значні успіхи в своїх лабораторіях, але поки що вони можуть отримувати лише мікроскопічні кількості цього унікального металу, для утворення якого потрібні особливі умови.
Дослідники кажуть, що шлях від експериментів до масового виробництва ще довгий і вимагає додаткових досліджень та інновацій. Але це дуже гарний знак, що одного дня тетратаєніт може стати ключем до створення більш стійкого та екологічно безпечного майбутнього в галузі виробництва електроніки та технологій. Якщо вчені зможуть подолати технічні перешкоди, пов'язані з його виробництвом, цей метал може змінити глобальні ланцюжки поставок і зменшити залежність від рідкоземельних металів та політики тоталітарного Китаю.