Важливо зазначити, що мова в цьому матеріалі йтиме про генератори для приватних будинків, у яких прилад можна розмістити на відкритому повітрі. Річ у тім, що вони продукують викиди, які не можна накопичувати в квартирі чи навіть на балконі.

Дивіться також Поки ціни не злетіли: які альтернативні джерела світла купити перед можливими відключеннями

Як вибрати генератор

Обираючи генератор для приватного будинку, вам потрібно вирішити, які з його особливостей є найважливішими для конкретно ваших потреб:

 • потужність,
 • маса,
 • розміри,
 • час роботи,
 • рівень шуму,
 • простота запуску,
 • можливість автоматичного введення резерву,
 • вартість.

Потужність генератора – перше, про що слід задуматись. Розрахунок необхідної потужності проводиться дуже просто: підсумуйте споживану потужність електроприладів, які будуть завдяки йому працювати. Цю інформацію можна отримати на інформаційних етикетках вашої техніки. Це можуть бути різноманітні нагрівальні прилади, комп'ютери, побутова техніка, лампи тощо.

Подумайте, без яких приладів ви могли б обійтися за відсутності світла, замінивши їх чимось іншим, або ж просто відклавши використання до появи світла – їх можна не додавати в список, але тоді доведеться дотримуватись цих виключень.

Але не захоплюйтесь, адже занадто велика потужність і замале споживання теж не піде на користь. Якщо ви купуєте генератор з великим запасом потужності, але не плануєте давати йому повне навантаження, важливо розуміти, що такий економний режим роботи призводить до того, що паливо не повністю прогорає, свічки швидше покриваються нагаром, а моторне мастило потрібно міняти набагато частіше. Робота бензинового генератора без навантаження "на холостому ходу" допускається лише протягом 30 хвилин, з тієї ж причини.

Щоб значно продовжити експлуатаційний термін, слід враховувати необхідний мінімум навантаження апарата — це 20% потужності у випадку з бензиновим, і 25%, якщо це дизельний мотор.

Якщо в планах запускати техніку тільки, коли потрібне резервне електроживлення і зі споживачів будуть лише побутові прилади, то для такого застосування підійде агрегат невеликої потужності 2.5 – 3.5 кіловати. Враховуйте, що їх номінальна потужність дорівнюватиме 2 – 2.5 кіловати.

Бензиновий чи дизельний

Двигун – центральна частина вашого майбутнього генератора, від нього залежатиме й строк його служби. За типом палива мотори можна поділити на бензинові та дизельні.

 • Переваги дизельних — більший ресурс та менше споживання палива порівняно з бензиновими. Але генератори на дизельному паливі в середньому вдвічі дорожчі. Дизельна електростанція актуальна, коли потрібне постійне джерело енергії та тривала робота (від 8 годин щодня) або якщо потрібна потужність від 10 кіловатів. Дизельні електростанції характеризуються довговічністю і великим моторесурсом.
 • Бензинові варіанти відрізняються невеликою вагою двигуна та меншою вартістю. Якщо генератор буде експлуатуватися як аварійне джерело живлення, краще вибрати машину з бензиновим двигуном. У бензогенераторів менш трудомістке і простіше обслуговування.

Нюанси

 • Медичне обладнання та комп'ютери мають особливо чутливі вимоги до електроживлення: їхня робота вимагає рівну синусоїду струму, забезпечити яку зможуть лише генератори інверторного типу. Вони забезпечать ідеальну якість струму і дають змогу під'єднувати техніку напряму (без стабілізатора).
 • Краще, якщо такі агрегати електростанції як ротор та статор матимуть мідну обмотку, а не алюмінієву. Мідь краще проводить струм і має низьку теплопровідність, як наслідок, при експлуатації прилад буде менше перегріватися.
 • Плюсом буде якщо станція оснащена стабілізатором напруги на виході. Він вирівнює напругу при зміні оборотів мотора, що забезпечує стабільне живлення ваших приладів.

Автоматика

За наявності автоматики, запуск та зупинення відбувається без участі людини – коли напруга відключається більш ніж на 10 секунд, генератор запускається самостійно. Якщо в мережі з'являється напруга, автоматика відключає генератор.

Отож, який генератор вибрати для дому

За стандартного набору електроприладів достатній мінімум потужності 2 кіловати. Якщо бажаєте, щоб повноцінно працювали всі пристрої в будинку на 3-4 особи, вибирайте електрогенератор не менше 5 кіловатів. З ним ви закриєте потребу у забезпеченні енергією стандартних споживачів.