З ладу вийшли системи охолодження реакторів і розпочалось плавлення паливних стрижнів. Міжнародне агентство з атомної енергії уже назвало аварію на японській АЕС “Фукусіма” найсерйознішою з 1986 року. Перед фахівцями з усього світу постало питання: як уникнути “другого Чорнобиля” у країні високих технологій?

“Це дуже серйозна аварія. Міжнародна спільнота занепокоєна цією подією. Тому, щоб подолати це лихо, Японії необхідна допомога з-за кордону”, - переконаний генеральний директор МАГАТЕ Юкія Амано.

Єдиним можливим способом боротьби з атомом рятувальники вважають воду, яку використовують для відновлення системи охолодження. З гелікоптерів та водних гармат на енергоблоки скидають сотні тисяч тонн води. Ще одне завдання для атомників - прокласти нові лінії електропостачання, щоб запустити усі реактори.

Не додає ентузіазму фізикам-ядерникам й постійно підвищений рівень радіації поблизу "Фукусіми". Експерти, пам'ятаючи “чорнобильський досвід”, радять японцям збудувати над пошкодженими реакторами саркофаг.

Зусилля фахівців ставлять під загрозу невеликі землетруси, які не залишають у спокої багатостраждальні японські острови. Коливання землі відчули минулого тижня у різних куточках нашої планети: підземні поштовхи зафіксували у Греції та Росії. Сейсмологи вважають, що саме катастрофа у Японії спричинила ланцюгову реакцію землетрусів по всьому світі.

Аварії на японських атомних електростанціях всерйоз занепокоїли євроспільноту. Кілька країн ЄС вирішили переглянути своє ставлення до мирного атома. Зокрема у Берліні вирішили запровадити тримісячний мораторій на рішення продовжити експлуатацію АЕС.

“Саме з урахуванням цього, ми призупиняємо нещодавнє рішення про продовження терміну служби атомних електростанцій. Це мораторій, і він дійсний терміном на 3 місяці”, - сказала канцлер ФРН Ангела Меркель.

Таке рішення не надто влаштовує природозахисників. Вони вважають, що німецькі атомні об’єкти пристосовані до небезпечних ситуацій ще менше, ніж японські.

“Ми шоковані тим, що сталося в Японії. Найгірші страхи стали реальністю. І такий інцидент може статися навіть тут, в Німеччині, у Баден-Вюртембергу. Тут навіть може бути руйнування реактора. А Неккарвестхайм не пристосований до сильних землетрусів”, - каже речник громадської асоціації, яка виступає проти АЕС Неккарвестхайм Вольфрам Шефбрурх.

Зараз в Європі діє 195 атомних електростанцій. Кілька об’єктів перебувають ще на стадії побудови. Найбільше таких АЕС в Росії - 11. Але російська влада переконує, що від ядерної енергетики відмовлятися нізащо не збирається, і ніякі природні катаклізми їхнім електростанціям не загрожують.

Тим часом тисячі японців, у яких стихія забрала домівки, змушені мешкати у тимчасових притулках. Сюди з різних країн світу їм привозять гуманітарну допомогу - їжу, ліки та одяг.

“Я не знаю, коли зможу повернутись додому. Здається, на це підуть роки. Я навіть не знаю, у якому стані зараз мій будинок”, - каже постраждалий від землетрусу (Японія).

Американська компанія ЗМ підрахувала, що на відновлення після удару стихії Країні сонця, що сходить, знадобиться від 50 до 150 мільярдів доларів. Якщо витрати на відбудову сягнуть верхньої межі прогнозу, то збиток, завданий японським землетрусом, перевершить шкоду від "Ріти" та "Катріни". Ці урагани пронеслись узбережжям Мексиканської затоки і стали найбільш руйнівними стихійними лихами в історії США.

У потерпілих районах не припиняють робіт японські та іноземні рятувальники. Родичі більше десятка тисяч осіб, які зникли безвісти, все ще сподіваються побачити своїх близьких. Влада, проте, констатує, що для кількох тисяч японців 11 березня стало останнім.