"Державі потрібно буде вирішувати питання проблемних активів. Але, напевно, це все-таки краще, якщо один з банків займатиметься проблемними активами. Тому що абсолютно різні організаційні структури, абсолютно різні процеси, абсолютно різний профіль людей, які повинні працювати. Інші банки повинні відновити довіру вкладників і почати нормальну роботу", - каже голова правління банку Сергій Наумов.
Нагадаємо, що уряд збирається реформувати "Родовід Банк" у "банк безнадійних активів", куди переведуть всі проблемні кредити "Укргазбанку" і банку "Київ". Після виведення останніх у прибуток, їх планують успішно продати. Такий сценарій уряду підтримали МВФ і Світовий банк.
За словами координатора фінансових проектів Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Маріуса Вісмантаса, уряд має стимулювати ринок поганих активів в Україні, створивши умови для виходу на цей ринок приватного бізнесу.
"Фокус менеджменту має бути спрямований на розвиток банку, а не на роботу відразу у двох напрямках: з одного боку - подальший розвиток банку і хороші активи, а з іншого - робота з поганими активами. Ці два напрямки вимагають абсолютно різних підходів. Тому ми бачимо сенс у відокремленні поганих активів від хороших", - каже координатор фінансових проектів Світового банку Маріус Вісмантас.
На думку Вісмантаса, у банків є декілька способів позбавлення від поганих кредитів, у тому числі й шляхом продажу колекторській компанії. Він вважає цей напрямок достатньо перспективним, оскільки на сьогодні обсяг таких операцій оцінюється в 20 млрд. грн., при тому, що весь обсяг негативно класифікованих кредитів може досягати 180-200 млрд. грн. Проте, чи допоможе перевтілення "Родовіду" клієнтам банку отримати свої вклади, експерти сумніваються.
"Якщо збираються злити активи, узяти гроші у платників податків, видати вкладникам, а активи поховати - мені ця ідея не дуже подобається, тому що я турбуюся за свою кишеню. Якщо стоїть питання про те, що цей банк займатиметься стягненням, то банк - це структура, завдання якої роздати гроші і заробляти на кредитах. Ефективного стягнення я не вірю, що вийде. Так або інакше спрацює класична схема - банк, колектор, позичальник, вкладник", - каже директор з розвитку бізнесу колекторської компанії Ашот Арутюнян.
Наразі, до "проблемного банку" планують переводити активи лише двох державних банків. Проте, учасники фінансового ринку не виключають можливості поширити цей досвід й на інші фінансові установи, в разі успіху проекту. За їхніми словами, "проблемним" може стати не обов'язково банк. Для скидання безнадійних активів значно простіше і дешевше створити факторингову компанію. Така установа обійде всі формальності, що ускладнюють роботу.