Народні виступи з вимогою відставки президента Хосні Мубарака та покращення рівня життя не вщухають уже два тижні. Акції протесту раз-по-раз переростають у криваві сутички. У Каїрі запанував хаос.
Цього тижня напруга у Єгипті досягла критичного рівня. 1 лютого у Каїрі відбувся так званий “мільйонний марш” опозиції. На головну площу столиці - Тахрір - вийшли більше мільйона людей. Такі ж мітинги відбулися і в інших великих містах, зокрема, в Александрії. Мітингувальники заявляють, що покинуть площі лише тоді, коли Мубарак зречеться влади.
”Ми вимагаємо, щоб режим Мубарака завершився. Ми хочемо, щоб при владі не залишився жоден міністр з його уряду”, - каже демонстрант.
Доступ на площу контролюють військові та поліцейські, які пообіцяли не розганяти демонстрації силою. Зважаючи на масштаби заворушень, президент вирішив змінити склад уряду та призначив віце-президента вперше за останні 30 років. Утім, мітингувальників це не задовольнило.
”Наші життя завжди були під загрозою. Ми завжди хотіли вільно висловлювати свою думку, проводити мітинги. Однак ми боялися. А тепер усі, і християни, і мусульмани - об’єднані”, - каже учасниця акції протесту.
Новий виток ескалації насилля у Єгипті розгорнувся у середу. У Каїрі спалахнули запеклі сутички між противниками і прихильниками президента Хосні Мубарака. Тисячі прихильників глави держави почали розбирати барикади, споруджені опозиціонерами.
Прорвавшись до демонстрантів, вони відбирали в них антиурядові плакати. Як наслідок, сталися зіткнення. Зброєю ставало все, що потрапляло під руки - каміння, ножі, палиці, пляшки із запалювальною сумішшю. На опозиціонерів також нападали озброєні палицями чоловіки на верблюдах та конях. На площі раз-по-раз було чути постріли.
Провідні європейські держави та США закликають сторони конфлікту припинити насилля і негайно провести політичні зміни в країні. Однак президент Мубарак не збирається лишати посаду раніше осені, коли мають відбутися чергові вибори. Тим часом, Президент США Барак Обама закликав свого єгипетського колегу добровільно скласти повноваження.
”Я хочу повідомити президента Мубарака, що я переконаний - передача влади повинна бути обдуманою, мирною та початися негайно. Цей процес обов’язково повинен відбутися за активної участі усіх єгипетських партій і завершитися чесними та демократичними виборами”, - каже Президент США Барак Обама.
”Ми хочемо сказати Бараку Обамі спасибі, але єгиптяни самі уміють обирати своїх лідерів”, - каже прихильник Мубарака.
Саме Сполучені Штати, прихильники Мубарака називають організатором заворушень. Сутички між прихильниками влади та опозиції переросли у безлади. Жертвами зіткнень двох ворогуючих таборів стали щонайменше десять людей, кілька сотень - отримали поранення. Опозиція звинуватила владу у тому, що спецслужби організували групи провокаторів, дії яких і призвели до сутичок.
”Мубарак повинен піти, тому що він - останній фараон. Однак через свою фараонську гордість він не може так просто віддати владу. Він використовує силу та усі можливі способи, щоб залишитись на посаді, навіть зовнішні зв’язки. Однак ці кроки даремні. Мубарак уже програв, виходу у нього немає”, - каже письменниця, опозиціонерка Наваль аль-Саадаві.
З 25 січня заворушення забрали життя понад 300 єгиптян, більше трьох тисяч осіб - поранені. Такі дані подає ООН. Однак, схоже, й цієї ціни недостатньо. Адже жодна із ворогуючих сторін на поступки іти не збирається.
Побоюючись за власні життя туристи почали покидати Єгипет. Своїх громадян з охопленої безладами країни почала евакуйовувати ціла низка країн. Іноземні держави, зокрема й МЗС України, рекомендують утриматись від поїздок у Єгипет.