“Примара виборів 2012 року вже блукає коридорами парламенту. В той час, коли виборці сподіваються на оновлення політичної еліти і прихід нових сил, провладна партія будує мур навколо себе у вигляді змін до виборчого законодавства. І хоча законопроект тільки опрацьовують, фахівці певні - після його ухвалення чинна влада лише зміцнить свої позиції, навіть попри падіння її рейтингів”, - каже журналіст Ольга Рицар.

Хто працює над законопроектом про вибори депутатів - поки залишається великою таємницею для фахівців. Однак напрацювання вже є і їх навіть озвучив міністр юстиції Олександр Лавринович. Щоправда, обіцянки Віктора Януковича не виконають - відкритих списків не буде. Обиратимемо депутатів за змішаною системою - мажоритарною та пропорційною. У другому випадку голосувати доведеться не за людей, а за партії.

“Збереження закритих списків, збереження загальнонаціонального виборчого округу або поєднання їх із мажоритарними одномандатними округами, в яких домінує адміністративний ресурс і підкуп виборців - вони нас не ведуть ні до першого, ні до другого, ні до третього завдання, яке стоїть перед виборчою системою”, - вважає правознавець Ігор Каліушко.

“За рахунок цієї гри в шахи виграє та політична сила, яка зможе забезпечити собі належний результат за пропорційною виборчою системою, за закритими списками, той образ, а це - Партія регіонів, в першу чергу, і матиме хороший результат завдяки адміністративному ресурсу в мажоритарних виборчих округах”, - каже голова правління громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська.

Малі партії взагалі вирішили просіяти через політичне сито. Замість 3-відсоткового бар’єру доведеться долати 5 відсотків. Тож, опинитися по той бік парламентського паркану матимуть шанс лише 2-3 партії.

“У Польщі бар’єр 4%, але, наприклад, для партій національних меншин 1%, є такі елементи якісь демократичні, ну не призводять до диктатури більшості, але враховують необхідність побудови загальносуспільного консенсусу”, - сказав директор правових програм Лабораторії законодавчих ініціатив Денис Ковриженко.

Дрібні політичні сили не врятує навіть об’єднання в блоки. Останнім взагалі заборонять брати участь у виборчих перегонах.

“Автоматично забороняти тільки тому, що блоки штучні не можна, потрібно важкі умови поставити для блоків - більший прохідний бар’єр, ніж для просто партій, можливо, законодавчо заборонити просто ім’я лідера, щоб все-таки це не були імені блоки, і так далі, щоб все-таки ті партії, які створюють блоки, подумали вигідно їм це, чи ні”, - каже голова КВУ Олександр Черненко.

Якщо ж серед запропонованих кандидатур виборці не вподобають нікого, доведеться псувати бюлетень. Активних громадян, які не підтримують жодного кандидата, планують позбавити права вибору, вилучивши із бюлетенів позицію "Проти всіх". Натомість, дозволять самовисуватися без політичної приналежності. Для цього треба лише заплатити 12 мінімальних заробітних плат застави.

“Якщо Вам не підходить жодна з політичних партій і жоден з кандидатів, який висувається, у Вас є шанс висунутися самому, або зареєструвати свою політичну партію, закохати всіх в неї і голосувати за неї, а в противному випадку - Ви голосуєте взагалі проти права вибору”, - вважає міністр юстиції України Олександр Лавринович.

Фахівці в один голос схвалюють таку новацію. Вони переконані - в українських реаліях позиція "Проти всіх" давала шанс для фальсифікацій. Начебто, в кінцевому результаті всі голоси цього пункту розподіляли між собою партії-переможці.

“До цієї позиції в Україні, очевидно, буде дуже специфічне ставлення, тому що люди не мають вибору, але з іншої сторони - це посилює відповідальність вибору. Тепер більш наполегливіше треба ставитися до того, за кого голосуєш. Я розумію, що це ставить у таку незручну ситуацію багатьох українців”, - каже політолог Ігор Когут.

А от в опозиції переконані, як би демократично не писали нове виборче законодавство, які б зміни не вносили - волевиявлення пройде так, як вигідно владі.

“Якщо будуть знімати неугодні партії з виборів лише єдиним розчерком пера, якщо будуть знімати мажоритарних кандидатів в ніч перед виборами лише за бажанням однієї політичної сили, як це вже відбувалося в Україні на місцевих виборах, то не буде ніяких виборів, як би демократично не писався закон”, - переконаний народний депутат, БЮТ Сергій Власенко.

Поділяють побоювання опозиціонерів і в Раді Європи. Там серйозної підготовки України до якісного оновлення законодавства і створення виборчого кодексу не бачать. До того ж, влада не бажає обговорювати свій проект змін з іншими політичними силами і готується подати його у парламент вже влітку. А восени - ухвалити.