У середині блоку довелося долати протиріччя, зокрема сторони вирішували, чи сили НАТО повинні завдавати точкових ударів по позиціях Каддафі, чи лише обмежитися патрулюванням повітряного простору.

Силами Альянсу керує канадський генерал-лейтенант Шарль Бушар. Саме під його управлінням винищувачі НАТО контролюють зону вільну від польотів, а кораблі Альянсу утримують морську блокаду Лівії.

"НАТО взяло на себе керівництво операцією в Лівії. Хочу зауважити, що ми проводимо ретельне розслідування перед тим, як завдавати ударів по цілях. Ми діємо у межах суворих правил. Операція проводиться згідно з законним мандатом Ради Безпеки ООН", - каже командувач операцією НАТО у Лівії Шарль Бушар.

Держсекретар США Хілларі Клінтон запевнила, що міжнародна коаліція продовжить військові дії у Лівії до повного виконання Муамаром Каддафі вимог резолюції Ради безпеки ООН. Світові лідери вимагають від керівництва Джамахірії припинення вогню та ударів по цивільному населенню.

"Ми повинні йти до своєї мети у Лівії - країні, яка належить не диктатору, а лівійському народу. Ми погоджуємось з Лігою Арабських держав, що влада Каддафі більше не є легітимною. У Лівії повинні відбутись демократичні зміни", - каже держсекретар США Хілларі Клінтон.

Водночас президент США Барак Обама більш стриманий. За його словами, змусити Муаммара Каддафі відмовитись від влади швидко не вдасться, проте операція коаліції в Лівії таки досягне мети.

"Нам потрібно змусити Каддафі зрозуміти, що лівійський народ більше не хоче, щоб він очолював країну. Сорок років тиранії - це достатньо. І знаєте, врешті-решт він це таки зрозуміє", - каже президент США Барак Обама.

Ситуація в Лівії складається не на користь полковника Каддафі. До поразок військових додалися і політичні. Міністр закордонних справ його уряду Муса Куса напередодні втік до Лондона. Дипломат прибув на Туманний Альбіон з надією отримати політичний притулок.

Муса Куса був головним архітектором зовнішньої політики Лівії. Посаду глави МЗС Куса обіймав з березня 2009 року. До роботи в уряді він 15 років очолював лівійську розвідку і вважався однією з ключових постатей в країні. Утім, у Тріполі втечу міністра втратою не вважають.

"Муса Куса попросив надати йому лікарняний у зв’язку з хворобою - у нього загострився цукровий діабет і підвищився тиск. Тому ми дозволили йому залишити країну та поїхати на лікування. Потім ми з ним не зв’язувалися, але тепер зрозуміло, що він подав у відставку. Це його власне рішення. У нас в Лівії така система, що його може без проблем замінити інша людина, в нас немає незамінних людей", - каже речник уряду Лівії Муса Ібрагім.

Тим часом запеклі бойові дії тривають. Після того, як повстанці минулого тижня захопили цілу низку стратегічних міст, у контрнаступ перейшли війська Каддафі. Урядові сили зупинили наступ повстанців за 100 км від Сірта та змусили їх покинути міста Брега та Рас Лануф. Кровопролитна боротьба триває і за місто Містрата.

"Ми вже воюємо 41 день. Каддафі був при владі 42 роки. Сподіваюсь, що 42 день стане вирішальним у битві", - каже повстанець.

Побачивши, що війська Каддафі почали тіснити бойовиків, союзницька авіація завдала нових ударів з повітря. Винищувачі обстріляли колони військ, які прямували до населених пунктів, які перебувають під контролем повсталого народу. Під обстріл також потрапила лікарня з українськими медиками. Жертвою атаки став місцевий пацієнт.

Бунтівники щоразу відступають як тільки коаліційна авіація перестає їх прикривати. Якби винищувачі і далі залишалися в ангарах, повстанці давно б були переможені, кажуть оглядачі. Та навіть за підтримки, яку надає повстанцям НАТО, населені пункти десятки разів переходять з рук в руки. Тож і безпосередні учасники протистоянні і міжнародна спільнота готуються до затяжного конфлікту.