Майор через головний вхід, екс-президент - іноді заїжджав з чорного. Втім, головний меседж Леоніда Даниловича, коли він виходив до журналістів, фактично не змінився.

"Я ще раз або скільки разів завгодно, готовий присягнутися і на Конституції, і на Біблії, що я такого злочинного наказу не давав і не міг по суті дати", - каже Президент України (1994-2005 рр.) Леонід Кучма.

"Версія, наскільки я розумію, з постанови така: Кучма не давав вказівки вбити журналіста, Кучма лише давав вказівку, ну скажу так, вжити заходів щодо нього", - каже адвокат Мирослави Ґонґадзе Валентина Теличенко.

Доводити протилежне - Кучмі збирався допомагати адвокат Ігор Фомін, однак від справи його усунули - раніше він захищав Олексія Пукача, тому об’єктивним, переконує слідство, бути не може.

У тонкощах справи, натомість, розбиратиметься інший адвокат - юрист зі світовим ім’ям професор Алан Дершовіц. Свого часу він виграв справу для екс-прем’єра Ізраїлю Аріеля Шарона, а нині є захисником засновника Wikileaks Джуліана Ассанжа. Поки найбільше в американського фахівця запитань щодо записів Мельниченка.

"З точки зору криміналістики, у цифровому записі відносно легко можна зробити зміни, які можуть створити враження винуватості того, хто говорить. Різноманітні частини такого запису легко видаляються, копіюються, вставляються і змінюються", - каже адвокат Леоніда Кучми Алан Дершовіц.

"Він адвокат, він відпрацьовує свої кошти, якби його наняв Бен Ладен, він би теж говорив, що Бен Ладен захищає права простих громадян. Уряд США, який провів експертизу записів ще у 2002 році стосовно розмов між Кучмою і Малєвим і навіть Державний департамент США заявив, що записи в тій частині є автентичними", - каже екс-охоронець Леоніда Кучми Микола Мельниченко.

На позиції Мельниченка схоже стоїть і слідство - плівки чи не головний доказ у справі.

"Всі дороги ведуть до Головного слідчого управління. Цього тижня у Генпрокуратурі окрім Леоніда Кучми та Миколи Мельниченка допитали Євгена Марчука та Віктора Медведчука. Щоправда, останнього ЗМІ під ГПУ так і не побачили. Колишнього голову Адміністрації Президента допитали тихо і без афішування", - каже журналіст Ярослав Кречко.

Не прийшов до слідчих екс-глава СБУ Леонід Деркач. А от колишнього голову РНБО допитували у четвер і п’ятницю. Євген Марчук готує скаргу до ГПУ. Мовляв, його безпідставно, протягом 10 років, хотіли прив’язати до справи Ґонґадзе. Однак нині екс-посадовець не вірить, що стане обвинуваченим.

"Я по питаннях, що от мені задають, я не відчуваю тенденційності, ні по відношенню до мене, ні щодо інших осіб", - каже екс-голова РНБО Євген Марчук.

Хто наступний? - гадають експерти. І, зважаючи на фігурантів записів Мельниченка, згадують спікера Володимира Литвина.

"Якщо Литвин відчує, що є пряма загроза для нього - він може сказати дуже багато, на відміну від Кучми він активний політичний діяч сучасної України", - каже політолог Володимир Фесенко.

Та не справою Ґонґадзе єдиною. Записи, на думку фахівців, мали б стати приводом для порушення і інших кримінальних справ щодо нинішніх та колишніх високопосадовців. Мельниченко запевняє - про розмови, що не стосувались журналіста, його вже почали допитувати. Те, що справа Кучми - лише початок, погоджуються і в опозиції.

"Буде використаний увесь арсенал політиків, яких можна притягувати до кримінальної відповідальності аби відвернути увагу в Україні і за її межами від соціальних та економічних провалів", - каже лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко.

А от нинішній гарант нічого особливого у слідстві щодо Кучми не бачить. Віктор Янукович каже: порушення проти нього справи - це природно.

"Безумовно, не приємно Леонід Даниловичу, йому як кажуть ніхто не позаздрить, але треба закінчувати врешті-решт колись і досить спати з таблетками з снотворним, ну треба колись жити вже і дати відповіді на ці питання", - каже Президент України Віктор Янукович.

"Я б на місці Президента теж саме, один до одного говорив", - каже Президент України (1994-2005 рр.) Леонід Кучма.

У Генпрокуратурі тим часом не надто багатослівні. Кажуть лише, що справа Ґонґадзе опиниться у суді, коли слідчі детально вивчать усі обставини - і жодного дедлайну не називають.

"Передбачено кримінально-процесуальним законодавством 2 місяці - нормальний термін проведення досудового слідства. Якщо буде необхідність додаткового часу - слідчий звернеться до свого керівництва, для того, щоб продовжити цей термін", - каже речник ГПУ Юрій Бойченко.

На 4 квітня у справі вкотре запланували очну ставку екс-президента та його колишнього охоронця. У п’ятницю ж до суду направили справу Олексія Пукача. Безпосередньому вбивці Ґонґадзе, за версією слідства, загрожує до 15 років позбавлення волі.