Верховна Рада в перший ж день нової сесії переписала Конституцію.
Подейкують, що необхідні три сотні голосів більшість збирала до останнього. За кулуарними чутками, зазвичай, перемовини з опозицією лягають на плечі регіонала Андрія Клюєва. Цього ж разу обійшлися без нього.

“Те, що я не займаюся збором голосів безпосередньо для змін конституції – не займався вчора. Але я чітко знав, що голоси під реалізацію цього законопроекту є”, - каже віце-прем’єр-міністр України Андрій Клюєв.

Відтепер опозиційна надія на парламентський реванш відтерміновується до останньої неділі жовтня 2012 року. Тоді ж обиратимемо і місцеві ради. А от Президентське волевиявлення прийнятий документ призначив на кінець березня 2015-го. Примітно, що термін повноважень для всіх - єдиний.

чергових виборах. Тобто, всі, хто будуть обрані на позачергових виборах, все одно під час чергових виборів будуть переобиратись”, - каже перший заступник голови ВР Адам Мартинюк.

”Президент отримав те, що йому треба. Він отримав керований парламент, який буде підтримувати його ініціативи до 2012 року і є час попрацювати над складом цього майбутнього парламенту, над виборчим законодавством і над десь майбутньою конституційною реформою. Протягом каденції цього парламенту, я думаю, що змін вноситися до Конституції не буде”, - каже директор політико-правових програм центру Разумкова Юрій Якименко.

З новими змінами - нові проблеми. Так, на думку експертів, призначення виборів на жовтень може паралізувати бюджетний процес. Мовляв, реально новобраний парламент запрацює лише в кінці листопада. Як показує практика, народні обранці спершу ділитимуть посади. Відтак, робота над бюджетом почнеться вже з нового року. Ще один нюанс, який кидає тінь на конституційні зміни, - це подовження депутатами власних повноважень.

”Були рішення КС в аналогічних справах, які казали, що коли парламент сам для себе продовжує повноваження - в нас в даному випадку це є - то можна називати це узурпацією влади, тому що знову ж таки, було би правильно, якби парламент, якщо він вважає за потрібне збільшувати строк повноважень народних депутатів, це зробив, але встановив, що ці зміни набувають чинності для новообраного парламенту”, - каже заступник голови Центру політико-правових досліджень Віктор Тимощук.

Утім, підтримали більшість у голосуванні і частина нашоукраїнців та бютівців. Останнім ренегатство “боком вилізло”.

”Це є Яценко, це є Бабаєв, це є Богдан, це є Куровський, це народний депутат, щоб я не помилився Павленко, Мовчан і Семінога. Сім народних депутатів, які проголосували за зміни до Конституції і виключені з фракції”, - каже Народний депутат Сергій Соболєв.

Не встигла більшість оговтатися від скоєного, як біло-сердечні їх у фальсифікаціях звинуватили. Мовляв, чверть сотні карток голосували без власників. Серед них і нашоукраїнець Володимир Ар’єв. Інтернетом повідомив, що під час волевиявлення летів над Атлантикою до Штатів. Разом із карткою. З нею ж і сфотографувався в аеропорту Вашингтона.

Депутатські картки є унікальними і не мають дублікатів, - кажуть в регламентному комітеті. Виготовлення копії можливе за письмовою заявою народного обранця.

”Фактора існування карточок двох в одного депутата сьогодні бути не може. Тобто, при виготовленні за заявою карточки народному депутату, попередня карточка - вона практично погашається. Міняється чіп і вона не може бути використана для волевиявлення в залі через систему РАДА-3”, - каже Народний депутат Сергій Сас.

За фактом голосування картки Ар’єва без самого Ар’єва нашоукраїнці звернулися до Генпрокуратури. А бютівці кажуть: тепер є привід для оскарження голосування у Конституційному суді, оскільки такого роду волевиявлення передбачає особисту присутність депутата в сесійній залі. Щоправда, в прихильність Феміди мало вірять.

”Це звернення не заради звернення, це звернення заради того, щоб кожен громадянин України , в тому числі депутат, навіть, від фракції Партії регіонів виконував вимоги Конституції. Ми не сподіваємося на те, що рішення буде позитивним, але. ще раз кажу, не реагувати на ці події ми не можемо”, - каже Народний депутат Андрій Кожем’якін.

Як раніше повідомляв віце-спікер Микола Томенко, на попередній сесії жодного разу не прогуляли засідання лише 69 депутатів з 450. Разом з тим, найбільше прогульників - 17, які жодного разу не приходили на засідання Парламенту восени - належать до фракції Партії регіонів.