…Податковий кодекс Верховна Рада також не спромоглася народити при світлі дня. Останньою нічною примарою стала пенсійна реформа. Та як відомо, вночі хороші справи не роблять, а тільки нечисть гуляє”, - каже журналіст Ольга Рицар.

Думай про старість замолоду. Тисячі людей у день ухвалення пенсійної реформи обступили стіни парламенту. Мітингуючі розділилися на два табори. Більшість з них виступали проти ухвалення пенсійної реформи. Деякі ж прийшли підтримати реформаторів з партійними прапорами.

“Я підтримую реформу пенсії, що ж - я вимагаю і цим дітям кажу - дякую, що прийшли стареньких підтримати. А як за 800 гривень прожити, дитинко, не знаєте, ні? Очікую підвищення пенсії, навіть на 10 гривень”, - каже Ніна.

“Реформи завжди покращують життя. Тимчасово - труднощі, а потім стрибок - вперед йде країна”, - вважає Євген.

Цього разу не промовчали і комуністи. Вони зібрали під своїми прапорами противників пенсійних новацій.

“Тігіпко - це обманщик, справжнісінький обманщик, він обдурив весь народ України, він говорить про те, щоб нас пенсіонерів було якнайменше, знищити нас - ось що він хоче”, - каже Анатолій.

“Ми, як жінки, яким належить йти на пенсію, обурені, що жінка, яка пропрацювала до 50 років, при цьому виховує дитину, утримує господарство, повинна - я не можу продовжувати працювати - в той час як на неї лягає основний тягар сім'ї”, - сказала Ольга.

Прихильники Юлії Тимошенко теж вирішили сказати своє слово. Виступивши на підтримку лідера під судом, під наглядом сотень правоохоронців, “бютівці” рушили до Верховної Ради та Адміністрації Президента. Полум’яним словом благословила їх Юлія Володимирівна.

“Навіщо піднімати пенсійний вік для людей, навіщо пролонговувати трудовий стаж на 10 років, якщо 212 мільйонів гривень в 2011 році, ця пенсійна реформа, яка позбавить прав всіх, додасть до пенсійного фонду. Вдумайтеся, 212 мільйонів гривень - це нічого, але всю країну поставить на коліна”, - сказала екс-прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко.

О пів на другу ночі, дочекавшись поки пристрасті вщухнуть, близько сотні депутатів, які були присутні у залі, таки вирішили долю 46 мільйонів громадян країни. Карток проголосувало скільки треба.

А от скасувати спецпенсії, в тому числі і собі, забракло. Депутати, міністри, прокурори та працівники Нацбанку й надалі будуть отримувати по 15, 20, а то й по 40 тисяч гривень пенсійного забезпечення на місяць.

Натомість, скоротили пільгові пенсії для працівників СБУ та силовиків, які раніше йшли на заслужений відпочинок в 40 років. Таких в Україні - майже третина від усіх пенсіонерів.

“У нас більше не буде пенсіонерів-колишніх СБУшників і міліціонерів, силовиків в 40 років. Пенсію вони свою отримають, досягнувши 60 років”, - каже економічний експерт Валерій Гладкий.

Ухваленим документом пенсійний вік для жінок підвищили до 60 років, мінімальний трудовий стаж до 30. Для чоловіків стаж підняли до 35 років. Підвищили пенсійний вік і чоловікам-держслужбовцям - до 63 років. Розмір максимальної пенсії для осіб, що втратили працездатність, обмежується на рівні 10 мінімумів, тобто трохи більше 7,5 тисяч.

Тим часом, експерти прогнозують погіршення життя пенсіонерів. Мовляв, якщо раніше мінімальну пенсію отримувала більша половина людей похилого віку, то невдовзі їх буде під 90%. Втратить від такої економії і пенсійний фонд. Замість того, аби платити соціальний внесок державі, людям більш вигідно буде відкладати по 400 гривень на власні рахунки.

“Сьогодні створюється пенсійна система, яка абсолютно не стимулює людину мати справу з державним пенсійним страхуванням, легально працювати і легально сплачувати внески, адже скільки би ти не працював, а сьогодні треба буде вже працювати на 10 років більше, мати трудового стажу, скільки би ти не працював, твій розмір мінімальної пенсії все одно вона буде в мінімальному розмірі - а це 764 гривні”, - сказав екс-перший заступник міністра праці та соцполітики Павло Розенко.

Тим часом Сергій Тігіпко своє дітище вважає рятувальним колом для країни. А пенсіонерам, які отримують мінімалку, обіцяє додати по 100 гривень з наступного року.

“Ми будемо колись думати про свою державу в кінці кінців, це наше, наш пенсійний фонд. Кожен хоче з нього тільки потягнути, а звідки ми його наповнимо, хто буде турбуватися про пенсіонерів сьогодні? При чому тут МВФ, коли більше 60% сьогодні нижче тисячі гривень”, - каже віце-прем'єр-міністр України, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко.

Те, що ухвалила Рада - не реформа, а просто пенсійний закон - так висловлюється більшість фахівців. Мовляв, найважливіші зміни, за якими живе весь цивілізований світ, так і не ухвалили. Зокрема, не перейшли до другого рівня пенсійної системи, коли держава кожному індивідуально створює рахунки, на які відраховуються кошти.

З одного боку, люди звикли, що держава всіх рівняє під одну планку і платить хоча б мінімалку. З іншого - навчені гірким досвідом не готові довірити свої гроші недержавним установам. Та останнє слово за Президентом. Чи бути реформі у тому вигляді, як вона є, він має вирішити протягом двох тижнів.