Проте, до якої саме - ніяк не може визначитись. Угода з Євросоюзом майже готова і, за словами європейців, її вже цього року можна підписувати. В українському ж Міністерстві економіки запевняють, збираються підписувати договір про вільну торгівлю з країнами СНД.

”Я вважаю, що перший етап - це необхідно зробити зону вільної торгівля з країнами СНД, чому, тому що у нас більший рівень інтеграції - 42% від товарообігу від загального, найбільший рівень експорту - 26,6%, найбільший рівень кооперації, так склалось. Втратити ці потенціали ми не можемо. І в умовах кризи хто їх замістить? Теж неможливо. Євросоюз йде на другому місці”, - каже заступник міністра економіки Валерій Мунтіян.

Чиновник зазначив, що під час переговорів, що пройшли цього тижня в Москві, був схвалений план, за яким договір про вільну торгівлю буде підписаний 15 квітня під час засідання економічної ради СНД в Ялті. За день до того, як заступник міністра економіки про це казав, в Києві українська переговорна група на чолі з іншим заступником міністра Валерієм П’ятницьким погоджувала з європейцями остаточні питання про вільну торгівлю з ЄС. Представник Європейської комісії запевнив, угода практично готова до підписання.

”Угода зможе вступити в силу у 2013 році з періодом адаптації в першу чергу для України, тому що ми знаємо, що на сьогодні Україна поки не готова і повне приєднання до зони вільної торгівлі може бути небезпечним, тому ми готові запропонувати Україні довгий перехідний період для адаптування стандартів”, - каже керівник переговорної групи від Європейської комісії Філіп Куіссон.

”Ці перехідні періоди, це не є подарунок, це той час, який нас відсуває від входження на європейський ринок, тому що якщо ми щось робимо протягом 10 років, гармонізуємо якісь стандарти, то тільки через 10 років ми можемо скористатися цим доступом до ринку”, - каже керівник переговорної групи від України Валерій П’ятницький.

За словами П’ятницького, Україна, домовилася з Європейським Союзом на 96%. Наразі вже скасоване експортне мито по всім промисловим товарам, але ведуться переговори щодо сільськогосподарського сектору, а також доступ до ринку послуг європейських країн. Саме тут є найбільші проблеми. ЄС не хоче пускати Україну на свої аграрні ринки.

”У сільськогосподарському секторі ми запропонували, і ви вже це підписали - 80% продукції без мита та квот. Наразі ми маємо 20% продукції по яким ведуться дискусії стосовно визначення лімітів і тарифів , так як ми і робимо з усіма країнами - партнерами з якими співпрацює Європейський союз”, - каже керівник переговорної групи від Європейської комісії Філіп Куіссон.

Та не все так гладко із Європою. Українська сторона стверджує - непогодженими залишаються найбільш значущі для України групи товарів. Тож, про вільний доступ на європейський ринок взагалі не йдеться.

”Якщо подивитися на що приходиться оця торгівля то, дуже часто це оці мільйони тонн, а оті невеликі відсотки, оті 20% сільськогосподарської продукції, от там дуже часто лежать найбільш чуттєві інтереси і тут ми б хотіли, мати не тільки запевнення в тому, що ми отримаємо найкращу за весь час угоду”, - каже керівник переговорної групи від України Валерій П'ятницький.

А от на східному напрямку таких обмежень немає. Росія та Білорусь обіцяють вільно торгувати з Києвом усім. Під питанням залишається лише цукор, але і по ньому сподіваються домовитись до квітня.

”Україна настояла, щоб вся ця інтеграція і здійснювалась відповідно до норм і принципів ВТО”, - каже заступник міністра економіки Валерій Мунтіян.

А от умови Митного союзу між Мінськом, Астаною та Москвою, до якого Україна начебто може приєднатися вже за два роки, суперечать і правилам СОТ, і тим більше принципам вільної торгівлі з ЄС. Проте, стверджують у Києві, Європа сама штовхає Україну на Схід своїми нескінченними обіцянками і чисельними виключеннями та зауваженнями до умов торгівлі.