“Україна опинилася на роздоріжжі. Із заходу - Євросоюз і кількарічна історія переговорів про створення ЗВТ. Зі сходу - новоспечений Митний союз на чолі з Росією. Експерти попереджають - поєднати обидва напрямки не вдасться, і таки доведеться обирати. Причому - вже в поточному році”, - каже журналіст Вікторія Лісецька.
Євросоюз вже не перший рік прискіпливо вивіряє кожну позицію угоди про зону вільної торгівлі з Україною. Аби приєднати Київ до Митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном, глава російського уряду пішов одразу ва-банк. Найвпливовіший політик СНД російський прем’єр Володимир Путін озвучив результати ще неіснуючої угоди.
“Прямий виграш України буде складати десь, за нашими даними, від 6,5 до 9 млрд. на рік, я маю на увазі зростаючі в цьому плані можливості для цілих галузей - від важкого машинобудування до АПК і хімічної галузі”, - сказав прем'єр-міністр Росії Володимир Путін.
За приєднання України до Митного союзу Кремль обіцяє суттєву знижку на газ - до рівня внутрішньоросійських цін та відміну митних обмежень для вітчизняних товарів. Якщо ж Україна піде іншим шляхом і обере зону вільної торгівлі з ЄС, росіяни обіцяють посилити митні торгівельні кордони. І знову у Москві підрахували - в такому випадку Україна щорічно втрачатиме до 2 мільярдів доларів.
“Вилучень може бути дуже багато. Оскільки буде непросто вирішувати питання про товар: український, європейський чи турецький. І для цього потрібно буде його аналізувати. А якщо будуть великі прикордонні зони: коли приїжджає товар з Європи, міняються ярлики, упаковка - як його розцінювати. Тому в російсько-українських торговельних відносинах додасться дуже багато головного болю”, - переконаний відповідальний секретар Митного союзу Сергій Глазьєв.
Україна ж не поспішає відгукуватись ні на економічні спокуси, ні на погрози. Офіційний Київ декларує, що дотримується євроінтеграційного напрямку. Втім, в уряді не проти створити зону вільної торгівлі і з ЄС, і з СНД.
“ЗВТ та Зона вільної торгівлі з СНД взагалі не суперечать одна одній. Загальний ефект по зоні вільної торгівлі з цими країнами до 35%- зростання - не лише з Росією, а зі всіма країнами-учасницями”, - каже урядовий уповноважений у співпраці з країнами СНД Валерій Мунтіян.
Відтак, усі розмови високопосадовців з Путіним звелися до того, що країни обговорять посилення співпраці згодом, 7 червня, на черговій зустрічі. Синхронно з російським гостем до Києва приїхав гість європейський - польський прем’єр Дональд Туск. Він натякнув, що Європа, немов чемна пані, зачекає рішення України. Польща ж сприятиме позитивному завершенню переговорів з ЄС.
“Прагнення України в сторону ЄС є обґрунтованими, і Ви завжди можете розраховувати на нашу солідарність і підтримку всіх дій, які Ви робите у євроінтеграційному напрямку”, - заявив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.
Євроінтеграційний поступ України видається простішим, адже задля Митного союзу доведеться перекроювати Конституцію в частині єдності та суверенітету країни та повноважень Кабінету Міністрів. А от паралельний вступ у обидва торгові формування просто неможливий.
“Не може йти й мова про одночасне членство. Це взаємовиключні речі”, - каже народний депутат України, ПР Інна Богословська.
“Україна не готова сьогодні до входження. Це брехня з боку України, якщо зараз будуть даватися обіцянки Росії”, - вважає заступник гендиректора Центру Разумкова Валерій Чалий.
Втім, економічне майбутнє України, завдяки строкатому політикуму, поки що залишається неоднозначним. Полярні погляди диктуються і політичною приналежністю, і приватними інтересами, і навіть особистим досвідом.
“Уявіть ситуація - Ви йдете по вулиці, стоїть шинок якийсь і “зазивала”, каже: зайди в шинок, будь ласка - ну хороший же шинок. А поряд - ресторан, до якого треба записуватися за 2 місяці - так от знайдіть відповідь: кому це все потрібно”, - каже народний депутат, БЮТ Сергій Терьохін.
“У шинку мене закликають - йди поїш, а в ресторані - дресс-код не той, піди поміняй документи. А мені жерти хочеться”, - продовжив народний депутат України, КПУ Сергій Гмиря.
Як би кому чого не хотілося, а політичне рішення щодо напрямку розвитку економічних відносин в Україні вже давно існує, - впевнені експерти. І це - євроінтеграція. А розмови про Митний союз - просто тимчасові реверанси у бік східних сусідів.