Місія Міжнародного валютного фонду під керівництвом Таноса Арвантіса буде працювати в Україні до 11 лютого. Фонд перевіряє чи дотримується Україна своїх зобов'язань для отримання наступного траншу по кредиту у березні місяці. І хоча рішення фонду ще немає, прем'єр-міністр України Микола Азаров переконаний, там задоволені успіхами України.
"Кожний член уряду, кожен керівник, в межах своєї компетенції, особисто відповідає за взяті нами зобов'язання і досягнення параметрів погоджених з Міжнародним валютним фондом. Підтримка фонду в умовах невизначеності на міжнародних ринках для нас вкрай важлива", - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.
Згідно із домовленостями, для отримання наступного траншу від МВФ, українська сторона має вжити низку заходів для збалансування економічних показників. Зокрема, провести пенсійну та податкову реформу та інше. Крім того Київ має підвищити ціни на газ для населення та комунальників. А саме цього уряд і не хоче робити. На думку експертів, шанси вмовити МВФ відмовитися від підвищення цін доволі високі. Але за умови, що уряд доведе, що Україна зможе досягти запланованих показників дефіциту бюджету й без нього.
"Якщо уряд з цифрами по доходам і видаткам бюджету доведе, що це можливо, я не бачу чому місія МВФ буде все заперечувати", - каже директор Інституту стратегічних досліджень Юрій Рубан.
Експерт наголошує, нагальної потреби в грошах МВФ Україна не має, адже кредит надавався Україні в кризові часи, коли економіка була під загрозою. Наразі ж, безпосередніх загроз для гривні немає, тому критичної потреби в валюті немає.
"Не дивлячись на негативне сальдо у зовнішній торгівлі, загальне сальдо у нас позитивне. Іншими словами, зараз такої безпосередньої загрози, що через нехитрі спекуляції гривня може обвалитися, такої загрози вже немає", - каже директор Інституту стратегічних досліджень Юрій Рубан.
В цілому, експерти схильні вважати, що МВФ все ж таки надасть Україні наступний транш по кредиту. Проте, на рішення фонду можуть вплинути політичні фактори.
"Якби наша з вами розмова відбувалась місяць тому, я б сказав, що вірогідність позитивної оцінки досягнень України, а відтак і готовності надати нам кошти є досить висока. Зараз я цього сказати, нажаль не можу. Справа в тому, що за останній місяць-півтора позиції міжнародні України суттєвим чином погіршились", - каже директор з економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин.
Нагадаємо, 28 липня минулого року рада директорів МВФ ухвалила рішення про виділення Україні кредиту на загальну суму близько 15 млрд. доларів протягом найближчих 2,5 років у рамках нової програми stand by. Після двох траншів минулого року, загальна заборгованість перед фондом сягнула 14 млрд. доларів. Більше за Україну МВФ винна тільки Румунія.