Японські фахівці дійшли висновку, що чотири з шести реакторів АЕС внаслідок аварій після землетрусу стали непридатними для експлуатації і відремонтувати їх неможливо.

Однак, з міркувань безпеки уряд вирішив закрити усі шість реакторів, включно з тими двома, які не отримали пошкоджень. Прем’єр-міністр Наото Кан каже, що Японія перегляне використання ядерної енергії, хоча відмовлятися від неї не збирається.

"Ми повинні переглянути наше використання атомної енергії на основі ретельного розслідування наслідків цієї аварії", - каже прем’єр-міністр Японії Наото Кан.

Японські чиновники та експерти у ядерній галузі підрахували, що на виведення з ладу пошкоджених реакторів "Фукусіми" буде потрібно 30 років. Не мало й коштуватиме закриття аварійної АЕС - щонайменше 12 мільярдів доларів. Наразі на проблемній АЕС продовжують працювати ліквідатори. Рівень радіоактивного йоду у морській воді поблизу "Фукусіми" перевищує максимально допустимі норми у 3500 разів.

"Ми опинились у становищі, яке не може вселяти оптимізм. Нам потрібно боротись з наслідками аварії з особливою пильністю", - каже прем’єр-міністр Японії Наото Кан.

Для того, щоб зупинити витік радіації, японські атомники планують накрити пошкоджені реактори спеціальною тканиною. А воду, яку використовували для охолодження реакторів, викачуватимуть на спеціальний танкер, щоб не допустити подальшого забруднення навколишнього середовища.

Загалом, японці стверджують, що ефективно долають наслідки аварії на АЕС. Але експерти з Грінпісу б’ють на сполох - за їхніми даними, уряд Країни сонця, що сходить, свідомо применшує масштаби катастрофи. Мовляв, справжні наслідки передбачити не може ніхто.

Адже радіоактивний плутоній, який виявили поблизу Фукусіми, має дуже великий період напіврозпаду - більше 24 тисяч років. А ті зміни, які зафіксували експерти Грінпісу у 40-кілометровій зоні навколо Фукусіми, можна порівняти з аварією на Чорнобильській АЕС.

"Ми зараз у селі Іітате, яке за 40 кілометрів від АЕС "Фукусіма". Люди досі живуть тут, але рівень радіації дуже високий і задля безпеки їм рекомендовано покидати цю територію", - каже активіст Greenpeace Ян ван де Путте.

Нагадаємо, через потужний землетрус та цунамі на АЕС "Фукусіма-1" вийшла з ладу система охолодження. Після цього сталися вибухи на першому, другому і третьому енергоблоках. Згодом зафіксували вибух і кілька загорянь на четвертому енергоблоці. Через витоки радіації влада евакуювала людей з 20-кілометрової зони навколо АЕС.