Одне з нововведень - для подачі документів абітурієнти тепер мають місяць, замість раніше відведених 15 днів.

"Зі шкільного класу до студентської аудиторії. Ще не завершилась додаткова сесія зовнішнього незалежного оцінювання, а вступні документи вже приймають. Першого липня свої двері для абітурієнтів відчинили всі навчальні заклади. Цього року студентами хочуть стати понад 200 тисяч осіб. Торік таких було вдвічі більше", - каже журналіст Катерина Лисенко.

Тепер у коридорах вишів тиша. Приймальні комісії багатьох факультетів просто не мають роботи, адже зовнішнє оцінювання ще триває.

"Географію - ще не отримали результати по тестах, вони здавали 22 червня - а коли буде - ну, через 20 днів десь", - каже секретар приймальної комісії Наталія Неризенко.

Остаточно побороти черги вирішили ще однією новацією - "електронним вступом". Цього року бажаючі могли подати документи через Інтернет. Та в перший же день роботи система дала збій - прийом документів затримали на годину.

"Дехто тут з 12 години ночі, дехто з шостої години ранку, але офіційно з 9 години повинні прийматися документи, тільки о 10 нас запустили", - каже абітурієнтка КНУ ім. Шевченка Анастасія.

Скільки студентів скористаються програмою - міністр освіти Дмитро Табачник не прогнозував. Мовляв, нікого не зобов’язує. Та як виявилось на місці - кожен абітурієнт має вступити спочатку "електронно".

"Обов’язкова реєстрація. Якщо вони привозять паперові оригінали документів - все одно вони починають із електронної реєстрації. Ми їм даємо доступ до цієї системи, вони можуть зробити це вдома, якщо вони цього не зробили, вони можуть в нашому університеті зареєструватись", - каже секретар відбіркової комісії інституту філології Сергій Різник.

"Зараз іде спочатку реєстрація в електронному вигляді, а потім приймаються документи", - каже батько абітурієнта Анатолій.

"Просто вже хотіла прийти і здати, я розумію, що в електронному вигляді також можна, можливо це не той вік, що я ось так здаю, але мені так якось надійніше", - каже абітурієнтка КПІ Аліса Касерес.

Кожному вишу, а їх в Україні майже 900, така новація коштує майже 700 гривень на місяць. На рік виходить - більше 7 мільйонів гривень.

Ще одна несподіванка для абітурієнтів - суттєве зменшення держзамовлення. Молодших спеціалістів цьогоріч наберуть менше на 10%, а бакалаврів - на 20.

"Обсяг державного замовлення становить на молодшого спеціаліста майже 76 тисяч місць бюджетного замовлення, бакалавра - 106,5 тисяч в цьому році", - каже міністр освіти і науки, молоді та спорту України Дмитро Табачник.

У Міносвіти порахували, що економістів та юристів останніми роками випустили забагато. А тому за державні гроші на цих факультетах вчитиметься найменше студентів. Натомість, державі потрібні інженери та технарі. На ці спеціальності заманюватимуть заниженим прохідним балом. Втім, навряд чи це допоможе, вважають у профільному інституті.

"Ми очікуємо зменшення набору порівняно з минулим роком десь приблизно на 20% по технічних напрямах підготовки, і десь на 40 по гуманітарним напрямам підготовки", - каже секретар приймальної комісії КПІ Валерій Мужаровський.

Перелік вступних документів не збільшився - стати студентом можна за рейтинговим, або середнім балом. Щоправда тим, хто пройшов довузівські курси - дали додаткові 20 бонусів.

"До 17 липня повинні закінчити прийом документів від тих осіб, які мають проходити творчій конкурс. 22 липня повинні закінчити приймати документи від вступників, які мають право складати вступні екзамени, 23-31 липня - це строки проведення ВНЗ вступних екзаменів", - каже викладач університету Києво-Могилянська академія Інна Совсун.

Подавати документи одночасно можна у 5 вишів за трьома спеціальностями. А вже після оприлюднення рейтингів - з 1 серпня - студенти мають обрати один навчальний заклад і віднести туди оригінали документів. Тим вишам, де їх не повертатимуть - профільний міністр обіцяє звільнення.

"Якщо в приймальній комісії іншого навчального закладу намагаються некоректно поставитись до абітурієнта, не віддати документи, щоб він таки залишився тут, і не перейшов - це абсолютно неприпустимі речі", - каже міністр освіти і науки, молоді та спорту України Дмитро Табачник.

Ну, і останнє нове правило від Дмитра Табачника - три черги зарахування студентів. На перший, шостий та восьмий день після закінчення прийому оригіналів документів. Зараховувати у студенти міністр освіти доручив і всіх іноземців, що прагнуть навчатись в Україні, оскільки вони суттєво поповнюють держбюджет. До слова, торік нарахували 3 мільярди гривень надходжень від іноземців-контрактників.