Журналісти "24" спробували розібратися – чи має Президент України причини подумати над тим, щоб змінити генерального прокурора країни.

1. Відставки Шокіна просять громадяни

Електронна петиція про відставку Віктора Шокіна з посади генерального прокурора України, зареєстрована на сайті президента 29 серпня, набрала понад 25 тисяч голосів. Тепер її має розглянути президентська адміністрація, а Президент надати свою відповідь.

Автор петиції вимагає після звільнення чинного генпрокурора призначити "відкритий і прозорий конкурс" на цю посаду.

Пан Шокін за увесь час своєї роботи не зміг покращити роботу прокуратори, натомість був поміченний у скандалах в покриванні прокурорів-корупціонерів,
— зазначено у зверненні.

2. Генпрокурор заважає розвитку стосунків України з ЄС

Останній скандал, спричинений діяльністю генпрокурора – фактичне оголошення ним війни запровадженню безвізового режиму із ЄС.

Днями був оприлюднений лист генерального прокурора, адресований міністру закордонних справ Павлу Клімкіну, у якому Віктор Шокін заявляє, що інструкції МЗС про виконання Україною безвізового плану містять норми, що суперечать законодавству. Окрім того, Шокін погрожує розпочати прокурорську перевірку діяльності МЗС, оголосивши, що в діях міністерства "вбачаються ознаки правопорушення, спрямованого на підрив авторитету органу державної влади".

У листуванні з Києвом Брюссель вже попередив, що в разі невиконання вимог під загрозою опиниться не лише лібералізація візового режиму, а і "значна сума фінансової допомоги ЄС Україні". Ціна питання – 1,2 млрд євро макрофінансової допомоги ЄС із загальної суми в 1,8 млрд, обіцяної навесні.

3. Відставки Шокіна вимагають геостратегічні партнери України

Потужна критика його дій лунає і від США, і від ЄС. Після того як генпрокурор відмовився виконувати "безвізовий план", посол ЄС в Україні Ян Томбінський написав листа до МЗС України, в якому він вимагає замінити "четвірку Шокіна" — четверо одіозних прокурорів, яких генпрокурор призначив в комісію, яка повинна вибрати кандидатури на адміністративні посади у Спеціальній антикорупційної прокуратурі.

Разом з тим, посол США в Україні Джеффрі Пайєттвже заявив, що після Революції гідності ГПУ залишилась структурою, залежною від політики. За його словами, ГПУ має позбутися радянського спадку політичного контролю над корупцією, що допомагає впливовим особам, в тому числі серед високопосадовців, уникнути відповідальності за зловживання становищем і порушення прав людини. Різка критика американців на адресу Генпрокуратури є цілком виправданою — США допомагають Україні реформувати ГПУ, в тому числі фінансово, однак прогресу не бачать.

4. Генпрокуратура неспроможна протидіяти вищій корупції в Україні

Тут прикладів є чимало. Наприклад, за словами виконавчого директора Центру протидії корупції Дар’я Каленюк, з колишніх 18 високопосадовців часів президенства Віктора Януковича Євросоюз зніме санкції, якщо Генеральна прокуратура України до нового року не передасть обвинувальні висновки стосовно цих осіб до суду. Каленюк нагадала, що раніше у ЄС чекали доказів від ГПУ щодо Портнова, але так їх і не отримали. Врешті санкції були зняті, а напередодні суд в ЄС задовольнив скаргу Андрія Портнова щодо необґрунтованого застосування санкцій.

Експерт антикорупційної групи реанімаційному пакету реформ Віталій Шабунін також вважає показовими дії ГПУ щодо представників нинішньої влади. "Наприклад, Чехія та Швейцарія ведуть справи по пану Мартиненку, а у ГПУ до цього претензій немає. Аналогічно – справа із відмиванням грошей Ложкіна розслідується в Австрії, але жодних дій генпрокурора в Україні щодо цього кейсу не зафіксовано", — сказав він.

5. Генпрокуратура не бажає реформувати сама себе

Сьогодні можна констатувати у відомстві неспроможність і небажання боротися з корупцією навіть на середньому і найнижчому рівні у ГПУ. Найілюстративніший приклад – справа "діамантових прокурорів".

Остання інформація про цю справу — на слідчих, що ведуть справу заступника прокурора Київської області Корнійця й заступника начальника Головного слідчого управління Генпрокуратури Шапакіна, яких спіймали на хабарі у понад 3 мільйони гривень, тиснуть. Тиск посилився після того, як слідчі виявили нові факти протиправної діяльності і планували оголосити про нові підозри.

Висновки:

За словами Шабуніна, навіть трьох причин вже достатньо для того, аби піднімати питання про звільнення генпрокурора. "Перша причина — це вимога геополітичних союзників України, без яки ми як держава не виберемось з цієї фінансової та військової кризи. Друга – свідома та показова неефективність ГПУ у протидії вищій корупції в Україні. Третя – неспроможність і небажання боротися з корупцією навіть на середньому і найнижчому рівні у самій Генпрокуратурі, що свідчить про бажання зберегти все так, як є", — сказав він.

Це три основні вектори, в кожному з цих яких є десятки ілюстрацій. Це - система. Немає жодної справи, яка б свідчила на користь Шокіна. Справа Мосічука тільки підтверджує, що ГПУ може бути ефективною. Питання лише в бажанні або небажанні,
— наголосив він.

Однак, голова Правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір" вважає, що говорити про те, що Шокін буде звільнений, ще зарано. Навіть якщо зважити на те, що його кандидатура може бути у числі перших під час обговорення кадрових змін. Ключовим критерієм стане результативність реорганізації прокуратури. Наразі Генеральна прокуратура планує завершити перший етап реорганізації органів прокуратури до середини грудня поточного року.

"700 нових посад, набраних за конкурсом, будуть до грудня. Тобто, до середини грудня ми плануємо вже завершити перший етап реорганізації прокуратури", — пояснив заступник генерального прокурора Давид Сакварелідзе.

Скоріше за все, вже незабаром після завершення першого етапу рішення щодо подальшого перебування Шокінана посаді очільника ГПУ буде прийняте. За законом, для того щоб генпрокурора відправили у відставку, потрібна або його заява, або подання не менше третини народних депутатів або Президента. У кулуарах впевнені, що якщо глава держави подасть у парламент відповідне подання – там набереться достатня кількість голосів для зміни генпрокурора.

Головне питання – на кого замінять Шокіна. За даними ЗМІ, всі ті кандидатури, які потенційно можуть зайняти його місце, лояльні до Петра Порошенка, так само як і поточний генпрокурор. Що, власне, і гальмує реформування системи.