Навіщо Трамп хоче вивести війська з Німеччини?

Рішення йде корінням у недовіру Трампа до НАТО як організації загалом та Німеччини, як члена Альянсу, зокрема. Президент США багато разів жалівся, що союзники платять недостатньо за перебування у НАТО, тоді як США несе основний фінансовий тягар. Тож схвалив поступове зменшення контингенту. 24 канал розбирався у ситуації.

Читайте ще Апетити Путіна та мрії США: яка ціна останнього ядерного договору

Як сказав колишній очільник сил НАТО в Європі генерал Ходжес, "американські війська в Німеччині не заради її оборони, бо в цьому вже немає необхідності, як під час Холодної Війни". Але для загальної колективної оборони Європи та створення "транзитного вузла". Ця країна – критично важлива у стримуванні Росії, вважає Ходжес.

Американська армія використовує авіабазу "Рамштайн" для операцій на Близькому Сході та в Африці. Також у Німеччині розташовані штаб-квартири сил США у Європі та Африці та знаменитий медичний центр "Ландштуле", який врятував безліч життів під час війни в Іраку та Афгані.

І база і лікарня – найбільші за межами Сполучених Штатів. "Нам не потрібно більше німецьких танків, але більше німецьких поїздів", –пояснив Ходжес та закликав Берлін інвестувати у логістику, кіберзахист та протиповітряну оборону.

Можливо, Трамп вирішив вивести частину військ з німецьких земель та передислокувати їх. Одним з головних кандидатів виступає Польща. Вважається, що головною рушійною силою був колишній посол США в Німеччині Річард Гренелл. У твіттері він питався: "Чому Німеччина не виконує свої зобов'язання перед НАТО та не допомогає Заходу?". Він же розповідав, що американські платники податків більше не хочуть платити за оборону чужих земель.

Авіабаза Рамштайн, Німеччина / Фото Wikipedia

Не варто забувати і про доволі прохолодні відносини Трампа та Ангели Меркель. У нещодавній статті CNN, яка розшифрувала телефонні розмови Трампа, він називав німецьку канцлерку "дурною". У свою чергу, відмова Меркель приїхати на запропоновану Трампом зустріч G7 могла спровокувати ексцентричного політика на подібний крок, вважають в Німеччині.

А те, що США не консультувалися з Берліном, а просто поставили німців перед фактом, ще більше зменшило довіру між двома столицями. Сказати, що німці були в шоці – нічого не сказати. Не був поінформований і Конгрес США, тож 22 республіканця написали лист в надії, що Трамп передумає та змінить рішення.

"Загроза з боку Росії не зменшилась, тому ми вважаємо, що послаблення американської допомоги НАТО викличе ще більше російської агресії та опортунизму", – йдеться у тексті листа. Подібні кроки завдадуть суттєвої шкоди національної безпеці США та зміцнять позицію РФ, сказали політики. А Москва вже заявила, що рада подібній перспективі.

Чітких планів щодо виведення армії з Німеччини поки що не існує, запевнив Генсек Альянсу Йєнс Столтенберг. Як і коли це станеться, поки незрозуміло. NPR підтвердив ці слова Столтенберга у розмові з американським чиновником. Наразі, ситуація виглядає так: план є, наказів – нема.

Експерт по НАТО Томас Вігольд запевнив NPR, що завершити передислокацію до вересня цього року просто нереально, бо це торкнеться не лише солдатів, але й іхніх сімей та цивільних контрактників. Якщо скоротити розміщену армію на третину, то частина німецьких ресурсів не буде використовуватися.

Польща як найкращий друг

Польща Дуди стає все більш впливовим союзником США / Фото Foreign Policy

Частину солдатів можуть відправити до Польщі. Трамп казав президенту Дуді, що "Німеччина не відповідає вимогам НАТО, а от Польща – так". Мається на увазі, що Польща готова платити за це. Польща – одна з небагатьох, яка добровільно виділяє 2% від ВПП на оборону – мінімально встановлений НАТО показник.

То хто платить більше?

Трамп закликав Німеччину зробити це саме, хоча угода між Вашингтоном та Берліном каже про досягнення 2% лише у 2024 році. Берлін виділяє лише 1.4%. Однак, якщо перевести це в гроші, то німці виділили набагато більше – 54 млрд доларів (третій бюджет НАТО!) проти польских 12 млрд.

Конфлікти продовжуються Третя світова у новому форматі? Де у 2020 році триває війна

Варто зазначити, що Варшава давно хоче збільшити у себе американську присутність, навіть планувала побудувати Форт Трамп. Втім, перемовини все ще йдуть, остаточної угоди поки немає. У книзі Болтона "Кімната, де все сталося" є фраза Трампа: "Не пам'ятаю, щоб погоджувався на Форт Трамп".

Якщо хтось нападе на Польщу, це не буде легким десантом, наголосив Дуда, бо її кордони буде захищати "найкраща армія у світі".

Правда, поки що його країна може розраховувати лише на штаб-квартиру дивізії бронетанкових військ. Про це було відомо ще минулого року. В Польщу мали приїхати 1000 солдатів та безпілотники. До цього США не мали у Польщі постійної присутності, там знаходилися лише 175 солдатів, з них – 91 морський піхотинець. За інформацією, яку дізналися профільні армійські ЗМІ, план передбачає, окрім штаб-квартири, створити ескадрілью БПЛА, центр підготовки та логістичну підтримку.

Інший варіант – відправити на пріоритетний нині індо-тихоокеанський напрямок чи взагалі додому. Про це сказав радник Білого Дому з нацбезпеки Роберт О'Брайєн. Він додав що саме там зараз перед США стоїть найбільший геополітичний виклик через загрози з боку КНР та КНДР. Така ідея порадувала вже іншу країну – Австралію, одного з головних союзників Штатів в Азії.

Однак Роберт Дюжаррік, один із директорів Інституту сучасних азіатських досліджень Університету Темпл в Токіо, має геть іншу думку, яка повертає нас в початок статті. "Виведення військ з Німеччини немає нічого спільного з захистом Азії. Просто у Трампа проблеми з НАТО", – пояснив він Stars and Stripes. Саму організацію Трамп вважає антиамериканською, пояснив експерт.

Наслідки рішення Трампа та реакція Конгресу

Конгрес спробує зупинити ідею Трампа вивести війська / Фото Military.com

Конгрес США планує діяти активно, щоб заблокувати ідею президента про зменшення контингенту в Німеччині. Група сенаторів (республіканців та демократів) на чолі з Міттом Ромні (Республіканська партія, штат Юта) запропонували поправку до щорічного законопроекту про оборонну політику країни.

Конгрес проти президента

Вона має "заморозити" чисельність військ в Німеччині, допоки міністр оборони не пояснить перед Конгресом доцільність такого кроку і не запевнить, що він не завдасть шкоди операціям США та НАТО. Потрібно також підтвердити, що адміністрація консультувала союзників (чого не відбулося – 24), а передислокація не призведе до великих бюджетних витрат.

Вибуховий регіон Японія проти Китаю: кому дістануться спірні острови

Голова Комітету з питань збройних сил Палати Представників, демократ Адам Сміт зі штату Вашингтон погоджується: Конгрес має заблокувати адміністрацію, бо план – стратегічно невдалий. Спроба зробити це – принаймні у контрольованій демократами частині – може відбутися вже найближчим часом.

Ми не вважаємо, що це гарна ідея, ми хочемо затримати її, поки не дізнаємося всі деталі, – сказав Сміт журналістам.

Республіканець Мак Торнберрі з Техасу звернув увагу на інше: "Ти виведеш солдат з Німеччини, але де житло, де їм розміщатися? Це створить головний біль для Міноборони. Сподіваюся, виграють прохолодні голови".

Незаплановане та раптове відкликання може стати катастрофічним, застерігає Рада з міжнародних відносин на своєму сайті. Піддаючи сумніву безпекові гарантії США та впроваджуючи фактично рекетирську схему виплат за захист, Трамп показує: не обов'язково гіпотетичний напад на члена НАТО призведе до відповідних дій з боку США. Це не лише проблема Німеччини, але й усієї Європи, пишуть дослідники.