З листопада 1915 до березня або квітня 1916 року Іван Франко перебував у Притулку українських січових стрільців. Саме там і була зроблена остання прижиттєва фотографія Каменяра, повідомляє 24 Канал з посиланням на "Локальну історію".
Цікаво Спав у трунах та писав з паралізованою рукою: 7 маловідомих фактів про Івана Франка
Як виглядав Франко у 1916 році
Останні роки життя Івана Франка були сповнені випробувань. Він пережив російську окупацію Львова у 1914 році й однією з причин того, що його не депортували, була його важка хвороба. Зараз медики схиляються до того, що Каменяр хворів на поліартрит, через що в нього були деформовані і паралізовані руки.
Поки Львів був під контролем росіян, Франко жив на кошти, котрі йому передавали друзі з Наддніпрянщини. Під час тих подій його сини були на фронті, дружина на лікуванні, а донька – в Києві.
У листопаді 1915 року Франко поселився у притулку Українських січових стрільців. Звідти збереглася світлина, датована 19 січня 1916 року. Це одна з останніх прижиттєвих світлин Івана Франка.
Іван Франко у притулку УСС, 1916 рік / Фото "Локальної історії"
28 травня близько 16:00 серце письменника перестало битися. Попри те, що Франко був відомий як атеїст, в останні дні свого життя він хотів сповідатися, однак не зробив цього. Аби домогтися християнського похорону Франка, друзям Каменяра довелося докласти чимало зусиль.
Пізніше у своїх спогадах друг Івана Франка, професор Львівського університету доктор Іван Копач писав, що саме він добився християнського похорону для Каменяра. Хоча заступник директора музею Івана Франка у Львові Ігор Медвідь каже, що це лише одна з версій, але є ще щонайменше дві.
31 травня відбувся похорон Івана Франка. Панахиду служив отець Володимир Гургула і він був єдиним священником на похороні. Ще кілька отців були присутні приватно і не служили панахиду.