Про це пише 24 Канал з посиланням на "ЗМІСТ".

Дивіться також Цусіма – символ ганьби Росії: чому битву порівнюють з історичною атакою України на аеродроми

Як українець врятував Черчилля

Юрій Будяк народився у 1878 році в Красногірці на Полтавщині. У 17 років він дебютував як поет, а згодом став мореплавцем.

Юнацька жага до пригод привела його до Південної Африки, де вирувала Друга англо-бурська війна. Він приєднався до бурського ополчення і очолив невеликий підрозділ. Участь у цій війні стала для нього не просто авантюрою, а й подією, що мала вагоме значення для всього Західного світу.

Гуманізм у такій війні протипоказаний. Але часом він просипався в мені, і я рятував декого від смерті, брав у полон,
– згадував Будяк.

Бурські ополоченці
Бурські ополченці / Фото "Історичної правди"

Коли у полон до них потрапив молодий британський воєнний кореспондент Вінстон Черчилль, Будяк переконав бурів не розстрілювати його і відпустити. Українець поважав журналістів, бо сам любив писати.

Пізніше Будяк опинився в англійському полоні, але Черчилль заступився за нього і запросив до Лондона. Батько майбутнього прем'єр-міністра навіть запропонував Будяку навчання в Оксфордському університеті на знак вдячності за порятунок сина. Однак Юрій відмовився і вирушив у навколосвітню подорож.

Вінстон Черчилль
Вінстон Черчилль / Фото Wikipedia

З часом журналіст Черчилль, якого врятував українець, став відомим британським політиком. Втім, про своє знайомство з ним Будяк майже не розповідав навіть найближчим, побоюючись можливих репресій.

Зауважимо, що достеменно невідомо, чи були ці події насправді. Усе через те, що ця історія базується саме на спогадах Юрія Будяка й переказах, зокрема у книзі письменника Василя Минка "Червоний Парнас".

До слова, раніше ми розповідали про те, як виглядає останнє прижиттєве фото Івана Франка. Його було зроблено 19 січня 1916 року у Притулку українських січових стрільців.