Два дні нелегких переговорів і політики похвалилися кількома досягнутими домовленостями. Щоправда, оглядачі зазначають, прориву на саміті G20 досягнути не вдалося. Адже у підсумковому комюніке немає конкретики.
Найважливіший здобуток форуму у тому, що країни "Великої двадцятки" погодилися за необхідності надати додаткові кошти Міжнародному валютному фонду для боротьби з борговою кризою у Єврозоні. Деталі цього питання мають узгодити на зустрічі міністрів фінансів G20.
“Міністри фінансів працюють над тим, щоб збільшити потенціал стабілізаційного фонду до максимуму. Ми також погодились внести додаткові кошти до МВФ так швидко, як це тільки можливо”, - заявив президент ЄС Герман Ван Ромпей.
“Я сподіваюся, що "Велика двадцятка" дасть мандат міністрам фінансів на розгляд варіантів збільшення ресурсів МВФ, включаючи двосторонні кредити від членів G20", - висловився голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.
Ще одним досягненням зустрічі у Каннах стало те, що лідерам G20 вдалося переконати Грецію не проводити референдум щодо допомоги від ЄС. Адже цей плебісцит ставив під загрозу кількамісячні старання з порятунку Греції та й усієї Єврозони.
Чільники Франції та Німеччини фактично висунули Афінам ультиматум, заявивши, що проведення референдуму може загрожувати грекам виходом з Єврозони.
“Я радий, що політична атмосфера в Греції повністю змінилась. Нас шокувала не сама ідея референдуму, оскільки Європа схвалює, коли думкою людей цікавляться, нас шокувало те, що про референдум не знав жоден з грецьких партнерів. Ми звертаємось до грецького народу по-дружньому. Зрештою, це народ повинен обирати своїх лідерів та політику, за якою житиме країна. Народ, а не ми”, - заявив Президент Франції Ніколя Саркозі.
Значну увагу учасники зустрічі приділили і проблемам Італії, яка теж гостро відчуває фінансову нестачу. Антикризові заходи італійської влади лідери країн “Великої двадцятки” назвали своєчасними та ефективними. Особливо їм сподобалася згода Рима на моніторинг економічних реформ фахівцями МВФ.
“Італія вирішила запросити фахівців МВФ для моніторингу за виконанням своїх зобов’язань. Це свідчить про те, наскільки процес реформ важливий для самої країни та цілої Єврозони”, - сказав голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.
На саміті, проте, не вдалось досягнути консенсусу у багатьох питаннях. Світові лідери так і не дійшли спільної думки щодо запровадження податку на фінансові операції, на чому раніше наполягала Франція та Німеччина. Натомість G20 погодили заходи регулювання тіньового банківського сектора.
“Люди повинні знати, що фінансові “актори”, відповідальні за нинішню кризу, будуть змушені заплатити за завдану шкоду. Це і є причина, чому потрібно запровадити податок на фінансові транзакції”, - вважає Президент Франції Ніколя Саркозі.
Свою допомогу у боротьбі з кризою європейцям пообіцяв Президент США, адже негаразди європейців створюють проблеми й американцям.
“Якщо Європа не розвиватиметься, то і для нас буде важче робити все необхідне для американців - створювати робочі місця та привести нашу фінансову систему у порядок. Тому я чітко зазначив: США продовжать підтримувати європейських партнерів на шляху до подолання кризи”, - запевнив Президент США Барак Обама.
На саміті у Каннах країни "двадцятки" також приєднались до Конвенції про взаємодопомогу у сфері оподаткування. Документ покликаний допомогти у боротьбі з ухилянням від сплати податків.
Наступний саміт G20 має відбудеться наступного літа у Мексиці.