Один з них передбачає накриття фундаменту храму скляним хрестом, без побудови музею або церкви, з невеличкою капличкою біля виходу на Пейзажну алею. Інший проект пропонує звести великий храм поруч з автентичними залишками Десятинної церкви.
"Я, безумовно, на боці того проекту, де не треба будувати ніякої церкви на цьому місці, де відбувається музеєфікація, де, фактично, під скло закриваються всі рештки Десятинної церкви, а капличка будується бозна де, а, можливо, її там взагалі не треба будувати. Це вже така ситуація. Бачите, як вийшло - науковці проти чиновників – один-один вийшло, але могло бути ще гірше", - каже голова комісії Київради з питань культури і туризму Олександр Бригинець.
Оскільки проекти стали співпереможцями, творчі групи, що працювали над ними, рекомендують об'єднати, аби з`явився третій, альтернативний проект. Втім, архітектори сумніваються, що він з’явиться.
"Якщо Кабінет міністрів прийме рішення, що тут потрібно будувати, ви знаєте, що це територія, що охороняється, це буферна зона Софії, вона під контролем у ЮНЕСКО знаходитися, якщо відповідний документ випустить ЮНЕСКО, то напевно таке будівництво можливе", - каже переможець конкурсу Андрій Миргородський.
Отже, забудовувати старовинну територію, згідно з законом, не можна, але проект, у якому передбачене будівництво - переміг. Чиновники кажуть: дарма, усі проекти можуть залишитися на папері.
"Проект все рівно буде обговорюватися, його треба буде затверджувати, тому що просто так будувати, ще й на такому історичному місті Києва - ніхто не дозволить, так не буває. По-перше, це суперечить всім будівельним нормам, містобудівельним нормам, законодавству про охорону пам’яток - а це зона абсолютно жорстко регульованої забудови", - каже заступник голови КМДА Леонід Новохатько.
Нагадаємо, передбачалося, що проект-переможець представить найкращу ідею музеєфікації Десятинної церкви. Та попри це журі підтримало проект, де передбачається будівництво нового храму.