Все, що поруч, має належати готелю

Гаспра - селище поблизу Ялти, самісіньке серце південного берегу Криму. Тут наймальовничіші краєвиди, чудові пляжі та дуже дорога земля.

Парк-готель "Марат" в минулому - один із найбільший санаторіїв України, за часів незалежності декілька разів перепродувався. Більшість сусідів готелю-гіганта - працювали у санаторії або ж отримали житло у спадок від родичів. Живуть тут десятиліттями. Але у теперішніх власників здравниці чітка позиція: все, розташоване поряд, належить лише їм.

Наприклад, дорога, розташована за межами огорожі санаторію "Марат". Адміністрація "Марату" її вважає своєю і ставить умову: або платіть за користування 50 гривень на місяць, або не їздіть нею.

“Єдина дорога, яка до нашого будинку веде, вона... поряд з Маратом. Він роздав усім договори, де написано: з кожної машини - 50 гривень на місяць. Тобто у мене є машина, я проїжджаю, повинна платити, якщо до мене таксі підходить, повинні теж платити 50 гривень, якщо швидка – теж”, - каже мешканка Гаспри Віра Суродіна.

Народний депутат особисто контролює проїзд

Таємничий "він" - народний депутат-регіонал Ігор Шкіря. З липня 2010 року Ігор Шкіря є почесним головою Ради з питань туризму і курортів України. Засновник виробничого об'єднання "Іліташ" - багатопрофільного підприємства, яке займається, зокрема, будівельною, туристичною та медіадіяльністю. Парк-готель "Марат" входить до складу компаній "Іліташ".

Юридична служба готелю наголошує: зараз депутат Шкіря не управляє компанією. У прес-службі народного обранця повідомили: коментувати він нічого не буде категорично, оскільки не причетний до скандалу. Але у нашому відео видно, як депутат особисто контролює проїзд біля готелю.

Водій Володимир, якого зупинив депутат Шкіря, категорично відмовився платити данину. До речі, платити треба не лише за проїзд, але й за паркування.

“І ось це одним ранком... стояв чекав, поки я вийду. Біля острівця став... і сказав: я не хочу, щоб ти тут їздив, не хочу тебе тут взагалі”, - розповів Володимир, який відмовився платити данину.

"Марат" змушує мешканців платити навіть за транзит каналізаційних стоків через територію готелю.

"Марат" має пояснення, чому вимагає плату

Адміністрація парк-готелю Марат" пояснює: місцеві мешканці здають своє житло в оренду відпочивальникам, а отже є приватними підприємцями. Значить, повинні укладати угоди про спільне користування інфраструктурою.

“Представляються місцевими жителями, а насправді... є приватними підприємцями, які здають... свою нерухомість відпочивальникам і при цьому експлуатують... інфраструктуру парк-готелю "Марат"... Ми б хотіли... тільки... врегулювання відносин... за допомогою укладення відповідного договору про спільне використання майна, що є власністю парк-готелю "Марат", - каже керівник юридичної служби "Марата" Сергій Бабин.

Люди не заперечують: квартири відпочивальникам здають і сплачують податки, як приватні підприємці. "Але хіба це причина стягувати данину?" - дивуються.

Зрештою, не у всіх є змога підзаробляти таким чином.

Не всі можуть платити готелю

У колишньому гуртожитку помешкань відпочивальникам не здають. Їх просто ніхто не зніматиме, адже гуртожиток у жахливому стані, наче от-от розвалиться. Будинок звели більш, як півстоліття тому - ще для будівельників "Марату". Тимчасове помешкання стало постійним житлом для працівників.

Мешканці цього бараку також мають сплачувати народному обранцю за користування злощасною дорогою. До того ж готель зі всіх боків оточив їхнє житло парканом. Відстань від паркану до єдиного входу в будинок - трохи більше метра.

“Коли у нас, припустимо, була пожежа, тут на першому поверсі, пожежна не змогла під’їхати з того боку. І виходить, що ми взимку дуже довго були на вулиці, тому що не змогли погасити пожежу. Все завдяки цьому прекрасному паркану, який поставив Шкіря”, - каже мешканка Гаспри Тамара.

Знести паркан люди не можуть. Колишній гуртожиток всі комунальні послуги отримує через парк-готель. Почнуть бунтувати - залишаться без зручностей.

Зареєстрований кримський "Парк-Готель" у Донецьку. Майно, за яке зараз вимагає плату від мешканців, він отримав від іншої установи - "Лікувального комплексу "Марат". "Лікувальний комплекс" заборгував парк-готелю понад 600,5 тисяч гривень. І віддав їх майном, а саме - дорогою, бордюрами, підпірними стінками тощо.

“Це дві різні юридичні особи, які мають партнерські відносини”, - пояснив керівник юридичної служби Парк-готелю "Марат" Сергій Бабин.

На сайті Державного підприємства "Інформаційно-ресурсний центр" знаходимо юридичну адресу Лікувального комплексу "Марат" - місто Дзержинськ, знову ж Донецької області. Тобто два донецьких підприємства поділили між собою кримське майно. За цією ж адресою у Дзержинську до 2007 року розташовувалося дочірнє підприємство "Торгового дому "Іліташ", засновником, а нині акціонером якого є Ігор Шкіря.

Суди дії парк-готелю вважають законними

Місцева влада підтримує мешканців, але зробити нічого не може. Адже суди у Донецьку та Луганську винесли рішення, що дії адміністрації парк-готелю - законні.

“Він законно перегороджує шлях чи ні? Я вважаю, що ні. Це моя об'єктивна думка, хоча вона різниться з думкою Донецького апеляційного суду, який виніс таке рішення. Дана дорога, навколо якої виник конфлікт, знаходиться за межами користування парк-готелю "Марат". Донецьким судом було винесено рішення на визнання права власності на самі асфальтні покриття. Подібна дорога повинна знаходиться в користуванні селищної ради”, - каже селищний голова Гаспри Олег Земляний.

За кримську землю воюють жорстоко

За кримську землю воюють не на життя, а на смерть. За останні три роки у Криму загинуло п'ять мерів. Минулого року прокуратура півострова перевірила законність відчуження земель.

“Органами Прокуратури було заявлено до суду 21 позов відносно відчуження незаконного земель і майна санаторних установ, вартість цієї землі незаконно відчуженої більше 80 мільйонів гривень”, - каже начальник управління Прокуратури Криму Олексій М'ялін.

Мешканці Гаспри теж не втрачають надії, сподіваються, що здоровий глузд все ж таки переможе - і їм вдасться відвоювати дорогу до власного дому.