З 1 липня до 1 жовтня 2017 року майже на 2 мільйона збільшилася кількість договорів, актів та звітів, опублікованих розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів на порталі e-data.gov.ua.

На теперішньому етапі конкурсу п’ятірка лідерів-міст, влада яких найбільш відкрита для громадськості, виглядає так: Заліщики (Тернопільська область), Сколе (Львівська область), Нетішин (Хмельницька область), Лубни (Полтавська область), Новий Розділ (Львівська область).

Методологія, за якою обчислюється рейтинг, дозволяє невеликим містам на рівних змагатися з мегаполісами, на боці яких високошвидкісний інтернет, великий адмінресурс тощо. Ми бачимо, що керівництво багатьох таких міст дуже відповідально й натхненно ставиться до конкурсу. Тому вони – в лідерах,
– поділився Олександр Щелоков, керівник проекту Є-data та засновник ресурсу 007.org.ua.


Найвідкритіші міста

Гарний приклад – Покров. Оприлюднення проміжних результатів рейтингу, яке відбулося 1 жовтня 2017 року, виявило, що це місто, розташоване в Дніпропетровській області, за квартал піднялося на 160 пунктів і увійшло до першої десятки "Є-data Рейтинг". Злет стався головним чином завдяки реєстрації нових розпорядників, які раніше не були зареєстровані та не оприлюднювали інформацію на порталі e-data.gov.ua. Протягом 3 кварталу рівень реєстрації в місті Покров збільшився на 20%, та станом на 1 жовтня 86% державних установ Покрова звітують перед громадою.

На сьогодні в містах України є 42 746 розпорядників та одержувачів бюджетних коштів. Але під час проведення конкурсу стало зрозуміло, що приблизно 20% з них за останні два роки не мали операцій з бюджетними коштами. Якщо організація перестала функціонувати, її потрібно виключати з реєстру. Інакше наявність установ, які не виключені з реєстру і не звітують на порталі e-data.gov.ua, негативно впливає на рейтинг міста та заважає упорядкуванню якості реєстру загалом,
– відзначила перший заступник міністра фінансів України Оксана Маркарова.

Інтерактивна мапа рейтингу прозорості всіх міст України станом на 01.10.2017 доступна за посиланням.

Конкурс триватиме до 31 грудня 2017 року, наразі змагання продовжуються. Важливим може стати кожен зареєстрований кабінет і навіть документ. З 15 вересня 2017 року Єдиний веб-портал використання публічних коштів(Є-data) введено в промислову експлуатацію. Це сприяє більш сумлінному звітуванню державних установ. З 1 жовтня до 4 листопада на порталі e-data.gov.ua тривав 35-денний звітний період. Це також матиме сильний вплив на статистику та результати рейтингу. Міста, які зараз займають перші сходинки рейтингу, розташовані дуже близько один від одного. Таким чином, на фінішній прямій все може змінитися.


Найвідкритіші області

Переможці конкурсу "Є-data Рейтинг" будуть оголошені у січні 2018 року. Про них дізнається вся країна. Але головну перемогу здобудуть місцеві жителі. Міста України вже стали більш прозорими. Активісти, журналісти, підприємці, інвестори отримують можливість контролювати витрати бюджетних коштів, впливати на дії влади і вступати з державою у вигідні ділові відносини.

Для довідки: рішення створити "Є-data Рейтинг", який оцінює прозорість місцевого врядування, було прийняте Міністерством фінансів України та ДУ "Відкриті публічні фінанси". Конкурс проводять засновники проекту Є-data та ресурсу 007.org.ua у партнерстві з МФ "Відродження".