Про це повідомляє Environmental Research Letters.

Аби оцінити, як в найближчому майбутньому в європейських містах зміниться частота екстремальних погодних умов: засух, повеней та аномальної спеки – британські кліматологи під керівництвом Сельми Геррейро змоделювали кліматичні зміни, які можуть відбутися в 571 місті Європи. Для цього вчені використали одну з найнадійніших кліматичних моделей CMIP5.

Читайте також: Зміна клімату: які наслідки можуть мати аномально теплі зими

Базуючись на результатах моделювання науковці оримали дані кількості опадів, максимальної, середньої та найнижчої температури. Дані, які отримали вчені для періоду з 2051 до 2100 року, вони порівняли із даними з 1951 до 2000 року. Виявилось, що навіть у випадку найоптимістичнішого сценарія, коли на зміну погоди климатичні зміни практично не впливатимуть, число аномально спекотних дні в містах Європи значно зросте.

Зміна температури в містах

Зміна клімату

Зміна клімату

зміна клімату
Карти різниці в кількості аномально спекотних днів (зліва) та максимальної температури (справа) в європейських містах між розрахованими для періода 2051-2100 років та історичного періоду 1951-2000 років

Найсильніше різниця буде помітна в південних містах (в деяких з них кількість аномально жарких днів може вирости на 69%). У центральній Європі максимальна температура в спекотні періоди може збільшитися на 2, а то і всі 7 градусів при оптимістичному сценарії і до 14 градусів – при песимістичному.

Читайте також: В ООН розповіли, до чого призведуть зміни клімату на Землі

У південних регіонах Європи (зокрема на Піренейському півострові) збільшиться ймовірність умов, що сприяють засухам, а в північно-західній Європі – навпаки, може підвищитися частота повеней. Так, за результатами дослідження, відразу в 85% міст Великобританії помітно збільшиться частота повеней.

Що стосується великих міст, то найбільший ризик збільшення засух має Мадрид, Афіни і Лісабон, частота повеней підвищиться в Дубліні, Гельсінкі та Ризі, а кількість днів аномальної спеки найсильніше зросте в Римі, Стокгольмі, Празі та Афінах. При цьому близько ста міст будуть схильні до ризику за двома з цих параметрів, а 18 з 571 міста виявилися в зоні ризику за усіма розглянутими вченими критеріями.

Читайте також: Сахару знову засипало снігом: промовисті фото

Однією з причин зміни частоти екстремальних погодних умов в Європі вчені називають зміщення висотних струменевих течій у верхніх шарах тропосфери над північною Атлантикою від їх звичних маршрутів. В результаті відхилень атмосферних струменів на північ або на південь призводить до посух і пожеж у Європі, при цьому особливо помітний цей ефект став з середини XX століття.