У саду півтори тисячі квітів 140 сортів. Працівники твердять, за такою виставкою можна простежити усю еволюцію селекції цих квітів.

“Від найпримітивніших, тих які ми можемо бачити вздовж доріг, в яких нижні пелюстки опущені, а краї рівні. Далі пішли пелюстки нижні піднімаються, хвилясті і навіть бувають торочкуваті, край весь пухирчастий”, - каже науковий співробітник НБС Ірина Улановська.

Саме за розмаїття кольорів ірис отримав свою назву - з грецької вона перекладається як веселка. Більшість сортів, представлених у саду, мають одразу по кілька відтінків. На виведення одного сорту селекціонери витрачають до 10 років. Колекція ботанічного саду цього року поповнилась одразу 30 новими сортами американської селекції.

“Це один з яскравих представників останніх років селекції, в нього пелюстки не тільки хвилясті, але і торочкуваті. При більш детальному розгляді відвідувачі можуть побачити золоту посипку на краю цієї кайми”, - каже науковий співробітник НБС Ірина Улановська.

Час цвітіння ірису повністю залежить від погодних умов, цього року працівники саду боролися чи не за кожну квітку. Спершу прохолодна весна не давала ірисам своєчасно розкритися, потім разом з теплом прийшов потужний вітер, який прибив частину квітів до землі. Тож довелося підв’язувати й без того важкі шестипелюсткові квітки до спеціальних конструкцій.

“Вчорашній дощ та сила вітру нахили квітконоси. Високі, великі іриси буває кожного року підв’язка є, але не настільки велика як сьогодні”, - каже працівниця саду Ірина Федорченко.

Фахівці радять милуватися ірисами в ранкові години. Саме тоді можна побачити золоті та алмазні відблиски на пелюстках, а от від палкого сонця кольори тускнуть. Те саме відбувається з запахом, який, до слова, у кожного сорту індивідуальний. Іриси можуть пахнути шоколадом, карамеллю, ваніллю та навіть імітують запах бузку.