На перший погляд звичайний мітинг, переріс у погроми, грабіж та спалювання прапорів і документів у будівлі дипломатичного представництва Великобританії. Дипломатам довелося тікати через запасний вихід.
"Британці мають піти, як це зробили американці 30 років тому. Нехай пакують свої речі і повертаються додому", - каже студентка Мейсамі.
Офіційна причина народного обурення - запровадження Лондоном нових санкцій проти мусульманської країни, після чого Іран вислав з країни британського посла. Однак, вже буденними обмеженнями Тегеран не налякати. То чому ж чергові санкції викликали такий резонанс? Міжнародні оглядачі припускають, що метою погромів було добратися до комп’ютерів і секретних документів Великобританії та зібрати інформацію про розвідувальну діяльність Лондона в Ірані.
На підтвердження такого припущення наводять кілька фактів. Демонстрація вийшла дуже організованою, влада без заперечень дала на неї згоду, а зазвичай жорсткі іранські стражі порядку поводили себе доволі миролюбно. До того ж крім основної будівлі посольства, демонстранти захопили ще одну, у віддаленій частині Тегерану, про яку взагалі мало хто знає.
Там навіть до рук протестувальників потрапили кілька британських дипломатів. Світ завмер в очікуванні нової кризи, схожої на ту, коли у Тегерані в 1979 році захопили американських дипломатів і утримували понад рік. Однак, згодом британців відпустили. Іранські аналітики мають цілком протилежний погляд на причини погрому.
“Іранці дуже злі на Англію. Адже від санкцій Лондона найперше потерпають пересічні громадяни. Обмеження стосуються банківської системи і впливають на імпорт та експорт товарів”, - каже професор Іранського університету Сеєд Мохаммед Маранді.
Після нападу Великобританія пообіцяла важкі наслідки для Ірану. Евакуювавши своїх дипломатів з мусульманської країни, королівське МЗС оголосило про закриття іранського посольства у Лондоні. Дипломатам дали 48 годин аби покинути об'єднане королівство.
В іранському ж МЗС з приводу вандалізму своїх студентів лише висловили жаль. Світова спільнота події у Тегерані жорстко засудила. Із заявами виступили ООН, США, ЄС і навіть Росія, яка зазвичай намагається пом’якшувати позиції Заходу щодо Ірану.
“Рада міністрів закордонних справ обурена нападом на британське посольство і цілковито його засуджує. Це також стосується і рішення Ірану вислати посла Великобританії з Тегерану. Рада розглядає ці дії як злочин проти цілого Євросоюзу”, - каже представник ЄС з питань зовнішньої політики Кетрін Ештон.
“Я дуже вражений підтримкою, яку нам висловлює решта країн Євросоюзу. Це жахливе порушення Віденської конвенції Іраном”, - каже глава МЗС Великої Британії Вільям Хейг.
У четвер Євросоюз слідом за США, Великобританією та Канадою посилив санкції проти Ірану Перелік обмежень розширили під час зустрічі Міністрів закордонних справ ЄС в Брюсселі. Зокрема, до так званого "чорного списку" потрапили 180 іранських компаній та фізичних осіб. Серед них - підконтрольні офіційному Тегерану транспортні компанії, а також кілька науковців, що займаються ядерною програмою країни.
“Окрім погодження списку ми готуємося до обговорення інших обмежень, які стосуватимуться фінансового сектору та постачання нафти”, - каже глава МЗС Франції Ален Жюппе.
Іран, нагадаємо, світова спільнота вже давно підозрює у розробці ядерної зброї. У дипломатичних колах все частіше почали говорити про можливий удар по Тегерану, аби охолодити його атомні амбіції. Напруги додала і нещодавня доповідь МАГАТЕ. У документі йдеться, що Іран справді може розробляти ядерну бомбу. Тегеран же не зважає на жодні заклики і впевнено продовжує працювати над ядерною програмою. При цьому не втомлюючись запевняти, що вона має винятково мирний характер.