Плюси і мінуси самого закону
Бойко:
Новий закон може зруйнувати монополію ЖЕКів, якщо запрацює два компоненти: для того, щоб в нас з’явився повноцінний ринок, має бути попит і власники квартир у будинках мають мати єдину позицію щодо того, хто має ними керувати. Але на практиці це зробити майже неможливо, особливо у дуже великих будинках.
Законопроект вирішує проблему обрання ось цього керівника і мешканці можуть приймати більшістю всі важливі рішення.
Також цей законопроект дозволить прибрати ту корупційну ланку, коли фактично керівником ОСББ була людина, яку призначала компанія-забудовник.
Але, з іншого боку, повинне з’явитися конкурентне середовище. Для цього має бути виконано дуже багато умов.
Система управління
Гайда:
Дійсно, всі мешканці багатоквартирних будинків, як власники своїх квартир, є співвласниками того будинку, і на цій підставі новий закон дає їм можливість реалізувати свої права і обов'язки на практиці: приймати відповідні рішення більшістю голосів, вирішувати, хто буде їх обслуговувати, які саме послуги потрібні, і яку ціну за це варто платити.
Навіть ті ЖЕКи, які сьогодні обслуговують будинки, зможуть між собою конкурувати і це підвищить якість послуг.
Бойко:
Також важливо, що у разі, коли мешканці не мають волі до того, щоб обирати всі вищезазначені послуги, місцеве самоврядування впродовж року мають право призначити будинку ЖЕК, який потім, ще через рік можна буде змінити.
Гайда:
Голова ОСББ завжди буде обиратися більшістю голосів. Всі власники квартир будинку мають бути поінформовані про збори, на яких обиратиметься голова або під розпис, або рекомендованим листом.
І оскільки голова представлятиме більшість то, відповідно до головних задач він буде виступати від імені всіх мешканців будинку.
Фінансова діяльність ОСББ
Бойко:
В ОСББ є поняття внесків. У нас є певні нормативно-правові акти, які регулюють, що і з якою регулярністю має бути зроблено у будинку.
Також у нас може з’явитися можливість кредитування ОСББ для потреб енергозберігаючих робіт у будинку.
Гайда:
У фінансові відносини між мешканцями будинку та самим ОСББ державі краще не втручатися. Особисто я переконаний, що у разі виникнення будь-яких фінансових конфліктів найкращим вирішенням може бути судова система.
Міжнародний досвід показує, що немає сенсу державі втручатися в цю роботу, бо це є сфера приватних відносин.
У подальшому ми маємо вийти на такий рівень, де тільки монопольні послуги підлягають регуляції держави, а всі інші – ні.
Більше — дивіться в інтерв'ю.