Минулого четверга Верховна Рада України 237 голосами "за" ухвалила законопроект №5294 під назвою "Про запобігання та протидію домашньому насильству". При цьому з остаточної редакції законопроекту були виключені згадки про "сексуальну орієнтацію", "гендерні стереотипи" та "гендерно обумовлене насильство". У такому вигляді закон більше не може вважатися імплементацією Стамбульської конвенції щодо запобігання насильства відносно жінок. Про це йдеться у статті Наталії Лебідь для сайту "24".
Під час обговорення законопроекту заступник міністра соцполітики Наталя Федорович, яка представляла документ в Раді, пішла назустріч вимогам депутатів і заявила, що терміни, які стали каменем спотикання, будуть виключені з прийнятого за основу тексту. Нездатність міністерства відстояти ключові моменти викликали критику з боку віце-спікера Ірини Геращенко.
Я підтримую законопроект про протидію домашньому насильству, але не можу знайти пояснення, чому були вилучені дефініції "гендерні стереотипи" і "гендерно обумовлене насильство". Це фарисейство, в цьому питанні найбільше дивує непослідовна позиція профільного міністерства соцполітики, яке самоусунулося у відстоюванні точних формулювань,
– заявила Геращенко.
А нардеп Світлана Заліщук додала: "Ухвалення цього закону з виключеними термінами про гендерні стереотипи та сексуальну орієнтацію не сприйме Рада Європи. Він буде засуджений міжнародною спільнотою".
Міжфракційне депутатське об’єднання "Рівні можливості", до якого входять, зокрема, Альона Бабак з фракції "Самопоміч", Світлана Войцехівська з "Народного фронту", Марія Іонова з "Блоку Порошенка" та Олена Кондратюк з "Батьківщини", також зробило свою заяву з цього приводу.
"Ми вкрай стурбовані тим, що запропонована редакція Закону №5294 визначена людьми й організаціями, що перебувають під контролем ради Церков, при тому, що в українській державі церква відділена від держави, і при тому, що церкви в Україні мають досить власних, неюридичних засобів впливати на життя внутріцерковних громад, будуючи його якнайкращим та якнайсприятливішим для себе чином. Нагадуємо, що Стамбульська конвенція є міжнародним комплексним механізмом протидії гендерно обумовленому насильству. І лише в разі наявності ключових термінів у законопроекті №5294, у першу чергу, терміну "гендерно обумовлене насильство" та "гендерні стереотипи" він буде вважатися ратифікаційним", – йдеться у відозві жінок-депутаток.
Читайте також: Найсерйозніша зрада, – Геращенко про голосування депутатів