У лічені години після того, як суддя Родіон Кірєєв присудив Юлії Тимошенко 7 років ув'язнення, Україну затопили ріки критики.

Велика Британія, Франція, Бельгія, Іспанія, Німеччина, Австрія, Швеція назвали рішення щодо Юлії Тимошенко безпідставним і політично вмотивованим. Приєдналися до думки Старого світу Канада та Сполучені Штати Америки. І навіть Росія подивилася на Україну з-під лоба.

Політичні друзі Юлії Тимошенко по Європарламенту були найбільш радикальні у висловлюваннях. Вимагали припинити переговори з Києвом про Асоціацію. Втім, Брюссель поки що вирішив переговори продовжити. Щоправда, лише технічно.

“Європейський Союз дуже розчарований вердиктом у справі Юлії Тимошенко. Суд над нею не відповідав міжнародним стандартам, та не був прозорим і справедливим, і головне - незалежним. Вибірковість правосуддя, політична заангажованість слідчих щодо лідера опозиції та глави колишнього уряду. Я повинна сказати, що дуже розчарована. Це неприйнятно. Тим більше для країни, яка зараз головує в комітеті міністрів Ради Європи”, - сказала представник ЄС з питань зовнішньої політики Кетрін Ештон.

До думки Кетрін Ештон приєдналися також і колеги з Італії, Чехії, Словенії і Литви. Чи не вперше країни ЄС сформулювали єдину і чітку позицію відносно України.

“Я хочу ще раз привернути Вашу увагу до тих заяв, які пролунали від представників ЄС, зокрема пані Ештон, та інших. Наразі, більше ми не маємо що додати”, - сказав голова представництва ЄС в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшейра.

“Цей вирок став завершенням судового процесу, який відбувався в умовах, що не відповідають міжнародним зобов’язанням України, та підтвердив несправедливий і політичний характер самого процесу”, - сказав міністр закордонних і європейських справ Франції Ален Жюпе.

Німеччина ж пригрозила Україні санкціями. Депутат Бундестагу від правлячого Християнсько-демократичного союзу Карл-Георг Веллманн запропонував скасувати безвізовий режим для власників українських дипломатичних паспортів.

Надрізку заяву щодо вироку зробив Лондон. Прем'єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон назвав "ганебним" рішення суду, яке зашкодить відносинам України не лише з Великою Британією, а й з Євросоюзом та НАТО.

Відпустити Юлію Тимошенко та інших політичних в'язнів на волю закликали і за океаном. Такою була офіційна заява Білого дому. У Канаді також переконані - вирок зашкодить демократичному розвитку країни.

“Проблема є політичною і її вирішення також повинне бути політичним. Її розв'язання має відбуватися через вибори, через підтримку виборців, а не судді”, - заявив посол Канади в Україні Даніель Карон.

“Суд над Юлією Тимошенко був пародією на суд. Звинувачення проти неї не можна назвати справжніми карними звинуваченнями. Питання навіть не в тому - був справедливий цей суд, чи ні - суду взагалі не мало бути. Тимошенко має бути звільнена, а обвинувачення проти неї - анульовані”, - переконаний заступник директора програм Amnesty International Джон Далхусен.

Незвично, в унісон з демократами-європейцями, відреагувала і Росія. Не так різко, але з цілком помітним невдоволенням. Той, хто у січні 2009-го погоджував з Тимошенко “газові контракти”, сумнівними їх не вважає.

“7 років? Ну цифра така, сама по собі цифра гарна, 7. Я, щоправда, не дуже розумію, за що їй дали ці 7 років. Тимошенко нічого не підписувала. Контракти підписані на рівні господарюючих суб'єктів - "Газпромом" і контрпартнером "Нафтогазом". Ці контракти комерційні, підписані в повній відповідності з законами України, і міжнародними правилами та міжнародними нормами”, - сказав прем’єр-міністр Росії Володимир Путін.

Найближча міжнародна проблема для української влади - припинення переговорів про Асоціацію з ЄС. Крапку мали поставити 20 жовтня на зустрічі Президента України з главою Єврокомісії Жозе Мануелем Барозу. В ЄС вже повідомили, розмірковують чи не скасувати цю зустріч. Але якщо вона і відбудеться, тон та, головне, зміст розмови будуть зовсім іншими.

“Зараз це неможливо, що Європейський Союз буде сприймати Президента Януковича в Брюсселі 20 жовтня”, - сказав керівник представництва Фонду К.Аденауера в Україні Ніко Ланге.

“Це, безумовно, прикрий випадок, який сьогодні перешкоджає питанню європейської інтеграції України. Він викликає занепокоєння у ЄС. І я хочу сказати, що ми добре розуміємо чому це так”, - сказав Президент України Віктор Янукович.

“Україна і її народ вже несуть втрати через політику влади. Ви розумієте, що Угода про асоціацію потрібна не особисто Віктору Януковичу, я думаю, що вона йому менше всього потрібна, йому, перш за все, потрібно втримати владу, вона потрібна Україні, потрібна як перший крок на шляху до інтеграції в Європейських Союз”, - каже заступник директора Центру ім. Разумкова Валерій Чалий.

Спікер Володимир Литвин, схоже, теж не робить трагедії з невдоволення Європи. Мовляв, якщо там об’єднуватися з Україною не захочуть - не біда. Є Росія і Митний союз, у їх складі голові українського парламенту теж буде непогано.