"Укрпошта", як усі державні установи, закупівлі здійснює через онлайн-майданчик для торгів ProZorro. Така система, підрахували у підприємстві, допомогла зекономили 100 мільйонів гривень. За ці гроші придбали 70 автомобілів. З'явилася і банальна канцелярія, якої бракувало.

У ProZorro за рік провели майже мільйон тендерів, проте вигадливим установам все одно вдається схитрувати. Так, чиновники для онкологічного центру закупили 50 швабр за 123 тисячі гривень. Тоді в тендері брав участь один учасник. Щоб такого не траплялося, в ProZorro створили електронний рейтинг – індекс найкращих практик. Учасників ділитимуть на групи та оцінюватимуть.

Читайте також: "Прозорий" червень: рекордсмени державних закупівель

Механізм пояснили на прикладі "Укрпошти", яка одна з перших обіцяє за допомогою нововведення відслідковувати роботу тендерного комітету.

У нас є група "Укрпошта", там є 30 замовників. Ми виділяємо вам три замовники, які дотримуються найкращих практик, і три замовники, які уникають найкращих практик,
– пояснив директор програми інноваційних проектів Transparency International Віктор Нестуля.

Тобто в онлайн-режимі можна стежити, хто намагається обмежити конкуренцію та ускладнює тендери.

"Ми можемо викликати директора і казати: "На тебе дуже багато скарг в закупівлі, зроби щось". І керуючі органи отримують вперше якийсь інструмент, завдяки якого ми можемо детально аналізувати, давати якісь рекомендації та доручення", – розповів заступник міністра економічного розвитку Максим Нефьодов.

Головне, що це дасть підставу для звільнення не чистого на руку або неефективного керівника.