“ІТ-індустрія зараз накопичує потенціал. Кількість спеціалістів в Україні росте, ці спеціалісти інтегровані в світову економіку, це такий дуже серйозний стратегічний пріоритет для держави. Усі інші країни це зрозуміли і побудували своє законодавство”, - каже президент ІТ-компанії Тарас Кицмей.
Наприклад в Індії ІТ-компанії 5 років не платять податку на прибуток та ще два роки - платять його половину. А техніку для роботи завозять, не сплачуючи мита. Україна ж - один із світових лідерів індустрії - сама у процесі комп’ютеризації відстає.
“Українська ІТ-галузь займає перше місце по невикористання власних ресурсів всередині країни. Тобто якщо навіть порівняти нас з індусами, яка країна номер 1 в аутсорсингу, то вони 30 процентів речей, які роблять, роблять всередину країни. Ми робимо 1%. Тобто ми практично не розвиваємо свою країну”, - каже керівник ІТ-компанії Олексій Скрипник.
Допомогти вітчизняним програмістам має тимчасовий - на 5 років - експериментальний податковий режим.
Законопроект пропонує вітчизняному бізнесу менші податки на прибуток – 16% замість 21% для підприємства, і 10% замість 15% – для його працівників. А соціальні відрахування будуть фіксованими. Учасники експерименту перераховуватимуть до соціальних фондів ту ж частку, але не від офіційної зарплати, а від двох мінімальних.
Зараз законопроект - на погодженні у Міністерстві фінансів.
“Хочуть ще раз переконатися, що бюджет від цього не втратить. По наших розрахунках - однозначно ні, через рік він буде тільки додавати до цього, це є також важливо в частині торгово-валютного сальдо, можем цей дефіцит покрити буквально за рік - за два”, - каже голова наглядової ради кластеру ІТ та бізнес-послуг Олег Денис.
Зараз ІТ - це 2% внутрішнього валового продукту України. За пільгових умов учасники ринку обіцяють сягнути 8%. Наразі невідомо, коли Верховна рада ухвалить закон, та як він виглядатиме у кінцевому варіанті. Головне питання - чи стануть пільги привабливішими, ніж схеми оптимізації, практиковані ІТ-компаніями зараз.