"Ми не створюємо комітет проти будь-якої мови, ми створюємо на захист української і проти русифікації. Дуже багато мов національних меншин вимагають захисту", — сказав глава оргкомітету руху на захист української мови, народний депутат (НУ-НС) Олесь Доній.

Він зазначив, що комітет відстоює об'єднуючу стратегію щодо захисту української мови. В "Список 300" увійшли представники різних генерацій та роду діяльності.

"Наступний етап — розвиток максимальної, багатотисячної структури (комітету) по всій Україні", — сказав нардеп і при цьому висловив надію, що список 300 супротивників русифікації надалі переросте в багатотисячний рух по всій країні.

В "Списку 300" числяться колишні політв'язні Левко Лук'яненко, Євген Сверстюк, Мирослав Маринович, видавці та літератори Юрій Андрухович, Юрій Винничук, Іван Драч, Василь Шкляр, Олександр Ірванець, брати Капранови, Іван Малкович, журналісти та телеведучі Андрій Куликов, Юрій Макаров, Микола Княжицький, діячі культури Сергій Архипчук, Богдан Бенюк.

З числа політиків у список увійшли віце-спікер Верховної Ради України Микола Томенко, екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, народний депутат (НУ-НС) Олесь Доній, лідер партії "За Україну!" В'ячеслав Кириленко.

Крім того, в списку присутні такі вчені, викладачі як почесний президент Національного університету "Києво-Могилянська академія" В'ячеслав Брюховецький, історик В'ячеслав В'ятрович, історик, політолог Олексій Гарань.

До "Списку 300" увійшли також музиканти і виконавці: Марія Бурмака, Олег Михайлюта (Фагот з гурту "ТНМК"), Валерій Харчишин (гурт "Друга ріка"), Тарас Чубай (гурт "Плач Єремії") та інші.

Як заявив О.Доній, комітет оголошує про дві ініціативи: організація безкоштовних курсів української мови та програму "український народний університет", в рамках якої науковці та викладачі будуть їздити по Україні і поширювати інформацію про українську культуру.

Їздити по країні з такими лекціями, за словами депутата, уже погодилися В'ячеслав Брюховецький, Мирослав Маринович, Володимир В'ятрович.

Нагадаємо, 24 травня в залі засідань Ради після дебатів щодо законопроекту про основи мовної політики, що його внесли народні депутати фракції Партії регіонів Вадим Колесніченко та Сергій Ківалов, сталася бійка між народними депутатами. В той день законопроект прийнято не було.

Однак, 5 червня, за словами лідера партії "Фронт змін" Арсенія Яценюка "опозиція проявила себе не в кращому плані", і законопроект було прийнято у першому читанні 234 голосами. У пояснювальній записці, зокрема, зазначається, що в разі ухвалення законопроекту російська мова має стати регіональною в 13 адміністративно-територіальних одиницях України з 27, – як вважає опозиція, за рахунок української. Також опозиція заявляє, що голосування за законопроект відбувалося з порушеннями – частина депутатів особисто не голосувала за цей законопроект, але їхні голоси враховані.