Про це розповів голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус у прямому ефірі 24 каналу.
Читайте також Чому корупційний екс-нардеп Мартиненко досі не отримав вирок: думка експерта
За його словами, Україна споживає тільки 15% антрацитового вугілля. "Решта – це наше, українське вугілля марки "Г". ДТЕК його не може експортувати, адже воно низької екологічної якості", – пояснив експерт.
Що з цим роблять компанії Ахметова? Спалюють це вугілля на своїх теплоелектростанціях і експортують закордон вже готову електроенергію! А викиди – всі залишаються тут. І таким чином продають на експорт електроенергію дешевше, ніж на українському енергоринку. Ми допомагаємо угорській економіці і угорському бізнесу, наприклад. А крім цього, ми допомагаємо Ахметову отримувати надприбутки,
– повідомив Герус.
І додав, що вважає схему вкрай несправедливою. "Якщо вже в нас тарифи виросли – а вони виросли і для населення, і для бізнесу – і якщо ми платимо за ціною, сформованою формулою "Роттердам+", то вже хоча б якість мали наближати до європейської. А насправді все відбувається навпаки. Вугілля почали завозити ще гіршої екологічної якості", – сказав Андрій Герус.
Голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус
Він наголосив, що закупівлі у державних шахт призупинили, а тому у них виникли проблеми – вони не мали куди продавати вугілля. Натомість завезли три судна із США, показавши "дороге американське вугілля", яке насправді неліквідне. "Скажімо, у Європі таке вугілля палить лише одна станція, яка має спеціальну технологію для очищення вугілля від сірки", – підкреслив експерт.
Більше – дивіться у повному випуску "Що це було?"
Що таке "Роттердам+"? Це методика формування ціни на паливну складову, головно вугілля, при виробництві електроенергії теплових електростанцій в Україні. Чинна з травня 2016 року з причини втрати Україною контролю над частиною Донецького вугільного басейну через війну. Майже всі шахти з антрацитовим вугіллям, на якому працює більшість ТЕС України, після окупації Донбасу опинилось на непідконтрольній території. Відтак, аби забезпечити енергетичну незалежність України від окупованих територій, було прийнято рішення купувати паливо на міжнародній біржі в Нідерландах, куди доставляють вугілля з Африки та Америки. На думку Андрія Геруса, щомісяця формула збирає надлишковий мільярд гривень. У березні 2018 року було запущено онлайн-калькулятор "Роттердам+" для розрахунку переплати споживачами електроенергії, який на вже травень 2018 нарахував 27 мільярдів гривень.