Інформація про тендерні угоди компаній чиновника тепер доступна в його декларації на сайті "Декларації".
Під іменем чиновника на сайті з’явилось поле "Виторг на тендерах". Воно містить дані про суму державних тендерів, виграних компаніями, що вказані в декларації. Компанії розділені на дві категорії:
Перша – фірми, в яких декларант виступає бенефіціаром. До неї включені компанії, в яких держслужбовець має корпоративні права, участь у статутному капіталі або вказав себе кінцевим отримувачем прибутку.
Друга група – "пов’язані" компанії. До цього переліку входять усі фірми, які здійснювали виплати декларанту – будь-то зарплата, гонорар чи соціальні виплати. Ці компанії можуть бути непідконтрольними декларанту.
Проект Декларації наголошує: дані з групи "бенефіціар" є більш релевантними. Друга група формується до відома журналістів і потребує ретельної перевірки. Система працює у тестовому режимі.
Інформація про переможців тендерів автоматично підтягується з бази "Закупівлі", на якій зведені дані з двох джерел – "Вісника держзакупівель" і майданчика "Prozzoro". База оновлюється щоденно, і містить відомості про тендерні угоди на понад 2 трильйони гривень.
Варто зазначити, що не всі декларації містять підрозділ “виторг на тендерах”, а лише ті, в яких вказані компанії-переможці тендерів. Якщо інформація відсутня, це означає, що пов’язані з декларантом компанії не вигравали тендерних закупівель в Україні.
Новий інструмент розширює можливості розслідувачів і дозволяє знаходити приховані зв’язки чиновників в декілька разів швидше.
Читайте також: НАЗК приховало декларації підлеглих Луценка та Матіоса