Про причини страйку шахтарів
Експерт відзначив, що серед страйкарів присутні шахтарі, що працюють на державних і на приватних підприємствах. На державних шахтах дійсно є проблеми із затримкою заробітних плат, у приватних – зарплати виплачують вчасно, але є й інші структурні проблеми.
Можливо, не всі шахтарі там знаходяться за покликом серця. Але глибинні проблеми у вугільній галузі є, а міністерство нічого не робить для їх вирішення,
– додав він.
Зниження собівартості вугілля
На його думку, різко знизити собівартість вугілля за один рік відповідно до заяви Міністра палива та енергетики Володимира Демчишина не можливо. Він також відзначив, що собівартість вугілля на державних шахтах буде тільки зростати.
В Україні за час незалежності не побудували жодної шахти. Був один глобальний інвестиційний проект на будівництво шахти, але вона досі не запрацювала,
– зазначив експерт.
За його словами, компанія ДТЕК не є монополістом на вугільному ринку. Ця компанія контролює лише частину підприємств і має змогу видобувати вугілля за низькою собівартістю, проте тарифи встановлює НКРЕ.
Про закриття та оптимізацію шахт
Експерт розповів, що навіть для консервації та закриття шахт все рівно потрібні кошти. Щодо оптимізації, він вважає, що скоріш за все цей процес передбачає скорочення кадрів та оптимізацію робіт на самих шахтах.
Україна зіштовхнулася з невідомою раніше проблемою – дефіцит вугілля, – зазначив він.
Саме тому, пояснює експерт, потрібно дуже обережно приймати рішення щодо закриття шахт, адже це може призвести до колосального дефіциту. За його словами, потрібно прорахувати спочатку баланс вугілля і тільки тоді приймати відповідні рішення.