Такі заяви без попередніх погоджень зі Сполученими Штатами Америки навряд можливі. Про це 24 Каналу розповів політолог Ігор Рейтерович.

Зверніть увагу Головний бажаний приз, – військовий експерт пояснив переваги саме F-16 для України

Так побудована дипломатія між країнами – вони спочатку обговорюють питання, а коли розуміють, яке буде бачення і механізм реалізації цього питання на практиці, починають робити певні заяви, наголосив політолог.

Заяви європейських країн та українських лідерів про те, що рішення про передачу винищувачів виходить на фінішну пряму говорить про те, що ключових моментів у перемовинах, які тривають досить довго, уже досягнуто. І тепер справа за реалізацією.

Переваги для партнерів

Рейтерович пояснив, що вибір винищувачів F-16 для передачі Україні є досить мотивованим. Адже вони є на озброєнні практично усіх країн-членкинь НАТО та ЄС.

Тут є ще логіка така, що для багатьох країн на сьогодні, особливо на фоні російської агресії вкрай актуальним є питання обміну свого повітряного флоту на більш нові моделі. Історія з Україною може в цьому плані допомогти,
– зауважив аналітик.

З одного боку, союзники зможуть надати серйозну допомогу Україні, оскільки ці винищувачі досить нові і за якістю переважають російські аналоги. Ба більше, їх можна використовувати тут і зараз, адже вони мають всі необхідні запаси компонентів та озброєння.

З іншого боку, ці країни сподіваються, що вони так зможуть пришвидшити процес надання собі трохи кращих винищувачів, більш нового покоління, які є у США. Такі процеси є нормальними і характерними для різних конфліктів та воєн, що відбувалися раніше, підкреслив Рейтерович.

Детальніше про військову допомогу Україні: дивитися відео

Сюрприз для росіян

Зараз питання стоїть лише у даті передачі та кількості цих винищувачів. Політолог згадав слова Юрія Ігната, що для захисту українського неба нашій державі необхідно близько 200 винищувачів. Він припустив, що зараз мовиться уже про розв'язання стратегічного питання.

Історія з винищувачами може розвиватися дещо іншим шляхом, аніж історія з передачею танків. Рейтерович вважає, що довгої епопеї з кількістю винищувачів не буде, їх можуть відправити одразу в достатній кількості.

Причому росіяни про це дізнаються тоді, коли з цих винищувачів їм уже безпосередньо щось прилетить до окопів або де вони будуть перебувати в цей період,
– резюмував аналітик.

Що відомо про рішення Великої Британії щодо авіації

  • Під час свого візиту 15 травня до Великої Британії Володимир Зеленський та Ріші Сунак обговорили створення коаліції винищувачів. Зеленський поділився, що вже скоро зможе оголосити про важливі рішення щодо F-16.
  • Сунак своєю чергою наголосив, що затягування рішення відбувається через саме ухвалення та налагодження логістики і підготовку пілотів. Британія пообіцяла бути до кінця разом з Україною і підтримувати її у всіх можливих аспектах.
  • Також вже влітку українські пілоти зможуть навчатися у Великій Британії на західних винищувачах. Країна розробить спеціальну нову програму навчання для українських пілотів.