Що відомо про захоплені Іраном судна?
18 липня іранська організація "Корпус вартових Ісламської революції" повідомила, що "конфіскувала" нафтовий танкер Великої Британії "Stena Impero" в Ормузькій протоці. Судно, мовляв, порушило міжнародні морські норми, пише "Радіо Свобода".
Читайте також: Військовий корабель США знищив іранський дрон, – Трамп
Іранці повідомили, що на борту захопленого судна – 23 моряки. Британці відреагували спершу стримано: мовляв, "шукаємо більш детальну інформацію" про інцидент.
Відомо, що судно "Stena Impero" прямувало під британським прапором до Саудівської Аравії. Утім, належить воно шведській транспортній компанії Stena Bulk. Українців у його екіпажі немає (наразі іншої інформації немає), та є троє громадян Росії, як повідомили у BBC.
19 липня низка ЗМІ повідомили, що Іран захопив другий британський танкер (під прапором Ліберії) – "MV Mesdar", на борту якого 12 моряків. Згодом з'ясувалося, що це судно лише ненадовго зупинили. Воно продовжило прямувати за маршрутом "після роз'яснень щодо безпечного судноплавства" з боку іранських силовиків.
Як реагує Велика Британія?
Міністр закордонних справ Великої Британії Джеремі Гант висловився щодо захоплення Іраном нафтових танкерів і закликав до гарантування свободи судноплавства у Перській затоці.
Ці захоплення неприпустимі. Украй важливо забезпечити свободу судноплавства і безпечне та вільне переміщення суден у регіоні,
– наголосив Гант.
Також він зазначив, що візьме участь в засіданні урядового комітету з надзвичайних ситуацій COBRA, який визначить, як Британія реагуватиме на інцидент.
Ми знаємо, що ми можемо зробити, щоб швидко забезпечити звільнення двох суден,
– заявив міністр.
Наразі відомо, що британський посол у Тегерані спілкується із главою МЗС Ірану щодо інциденту. Також Британія консультується з міжнародними партнерами.
Зауважимо, що 4 липня Велика Британія захопила іранський танкер біля Гібралтару. Судно запідозрили у перевезенні нафти до Сирії. Тоді офіційний Тегеран закликав Лондон звільнити танкер і погрожував у відповідь захоплювати британські судна.