Підготовка яєць до фарбування
Існує безліч способів,як фарбувати яйця на Великдень. Однак, незалежно від обраного варіанту, яйця необхідно правильно підготувати. Ось декілька порад:
— За годину до фарбування слід дістати яйця з холодильника, щоб вони набули кімнатної температури. У такому випадку вони не потріскають при варінні. Такого ж результату можна домогтися, проколовши яйця тонкою гострою голкою.
— Для того щоб фарба лягла рівніше, яйця необхідно ретельно вимити. Рівномірність забарвлення також можна забезпечити, протерши яйця мильним розчином або спиртом.
— Блискучого зовнішнього вигляду фарбовані яйця набудуть, якщо після фарбування витерти їх насухо і натерти рослинною олією.
Тепер можна переходити безпосередньо до фарбування яєць. Ось кілька способів, серед яких кожен зможе знайти для себе найбільш прийнятний.
Лушпиння цибулі
Це спосіб наших бабусь, який і досі залишається актуальним. У результаті можна отримати яйця коричневого, червоного, жовтого кольорів або їх відтінків – все залежить від інтенсивності фарби і тривалості процедури фарбування.
– Налийте в каструлю воду і додайте лушпиння цибулі. Червоно-коричневий колір вийде, якщо взяти лушпиння восьми цибулин і залити двома склянками води. Виходячи з цього, можна розрахувати кількість води і лушпиння для конкретного випадку.
– Воду з лушпинням потрібно довести до кипіння і прокип’ятити 30-40 хвилин. Дати відвару відстоятися.
– Відвар слід процідити, звільнивши від лушпиння, і варити в ньому підготовлені яйця 7-10 хвилин.
– Щоб яйця добре очищалися, їх потрібно різко охолодити крижаною водою.
– Для отримання більш інтенсивного кольору яйця можна повернути їх у відвар і залишити доти, поки вони не набудуть бажаного відтінку.
Натуральні барвники
Чимало природних компонентів володіють фарбувальною дією. Це дозволяє отримувати різноманітні кольори і відтінки. Рожевий колір дає сік буряка; блідо-жовтий – лимон, апельсин, морква; жовтий – листя берези, квітки календули. Зеленого кольору можна домогтися за допомогою шпинату або кропиви; синього – за допомогою червонокачанної капусти. Бежевий колір яйцям надає кава, а фіолетовий – квітки фіалки. Деякі барвники діють не надто інтенсивно, наприклад, фіалка або шпинат, тому в таких відварах яйця можна залишати на всю ніч.
– У каструлю налийте воду, додайте оцет (1 ст.л.) і натуральний барвник. Доведіть до кипіння. Дайте відвару настоятися (приблизно 30 хвилин).
– Варіть у відварі підготовлені яйця в залежності від бажаного відтінку – від 15 до 30 хвилин. При необхідності можна залишити яйця у відварі і довше – на добу.