Коли весняний призов 2020

Весняний призов у 2020 році повинен був розпочатися 1 квітня. Однак через пандемію коронавірусу його перенесли на травень. Відповідний указ ще у січні 2020 року підписав Президент України Володимир Зеленський. Триватиме він до кінця липня.

До слова Армія чи вища освіта: у ЗСУ пояснили, як влітку відбуватиметься призов

Всі чоловіки віком від 20 років, та які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову, призиваються на строкову військову службу. Призов громадян України віком 18-19 років проводиться за їхнім бажанням (за письмовою заявою).

Придатним за станом здоров’я громадянам України віком 18-19 років рекомендовано надати відстрочки від призову на строкову військову службу відповідно до частини 15 статті 17 Закону України "Про військовий обов’язок та військову службу".

Який термін служби в армії?

Юнаки, які не мають вищої освіти будуть служити протягом 18 місяців, а для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра – 12 місяців.

У Міністерстві оборони України зазначають, що військовослужбовців-строковиків до виконання бойових завдань у районі проведення ООС не залучають.

Кому прийдуть повістки?

Призовний вік в Україні у 2020 році встановлено – це чоловіки 18-27 років. Чоловіки віком 20-27 років, які визнані придатними до стройової підготовки і не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії, зобов'язані пройти службу в рядах Збройних сил України.

Відстрочка від призову 18-річним: що потрібно знати

Відтермінування від призову 18-річним передбачено в українському законодавстві. Але якщо призовники цієї вікової категорії матимуть бажання пройти військову службу, то їх приймуть до лав Збройних сил Україні та інших військових формувань. У Міністерстві оборони наголосили, що це відбуватиметься лише за їхньою письмовою згодою.

Принесли повістку: що потрібно зробити?

Згідно зі законом України, призовники, які отримали повістку, зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, вказаний у повістці – протягом 10 днів.

Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися:

 • стихійне лихо;
 • хвороба призовника;
 • смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини.

Важливо: будь-які інші причини не є достатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.

У разі неотримання повісток юнаки, які не мають відстрочки чи права на звільнення від служби, повинні самостійно прийти у військкомат для уточнення облікових даних та проходження медогляду. Зазначимо, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову.

Задля розв'язання проблемних питань та координації створені Call-центри. Звернувшись за номером 0 800 50 04 42, кожен зможе отримати відповіді на найбільш поширені запитання.

Хто має право на відстрочку або звільнення від служби в армії?

Потрапити під відстрочку можуть громадяни України за таких обставин:

 • призовники, у яких є дитина віком до трьох років;
 • чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину;
 • громадяни, у яких є непрацездатні батьки (самотня мати/батько);
 • студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій;
 • призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї;
 • священнослужителі, поліцейські, деякі педагоги і лікарі.

Хто отримає відстрочку від армії
Хто отримає відстрочку від армії / інфографіка 24 каналу

Читайте також: Це зміцнить українське військо: що передбачає новий закон про гендерну рівність в ЗСУ

Від служби в армії повне звільнення можуть отримати громадяни України:

 • визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;
 • досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу);
 • які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах;
 • виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів;
 • чоловіки, яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові звання офіцерського (начальницького) складу;
 • засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, зокрема зі звільненням від відбування покарання;
 • призовники, чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних.

Хто може отримати повне звільнення від армії
Хто може отримати повне звільнення від армії / інфографіка 24 каналу

Що потрібно для того, щоб отримати відстрочку або звільнення від армії за станом здоров'я?

Відстрочку і звільнення від служби оформлюють лише за рішенням районного військкомату після медогляду. Медогляд призовників проводиться для визначення стану їхнього здоров’я і ступеня придатності до військової служби.

Повне звільнення від загальної військової повинності мають молоді люди з явними важкими патологіями, наприклад, відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість, шизофренія тощо.

У багатьох інших випадках йдеться про лікування, на підставі якого дається тимчасова відстрочка (на пів року чи на рік) і потім проводиться повторна медкомісія.

У 2019 році в армію призивали чоловіків від 20 до 27 років, які не мали права на відстрочку, судимості та проблем зі здоров'ям. За результатами осіннього призову до армії пішли 15 тисяч 200 чоловіків.

Роз'яснення ЗСУ щодо випускників закладів освіти 2020

Згідно з розпорядженням Міносвіти, вступ до магістратури відбуватиметься у липні, заяви писатимуть у серпні, а в студенти зараховуватимуть уже в вересні. Як бакалаврам не потрапити замість магістратури в армію – розповіли у Оперативному командуванні "Схід" ЗСУ.

Відтермінування щодо служби в армії надається особам, які навчаються у:
 • у закладах загальної середньої освіти ІІІ ступеня та професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання. У разі досягнення такими призовниками 21-річного віку відстрочка втрачає силу;
 • у закладах фахової передвищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття початкового рівня (короткого циклу) та першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за програмами ступеневої системи освіти;
 • у закладах фахової передвищої або вищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного ступеня освіти;
 • у закладах середньої або вищої духовної освіти з денною формою навчання;
 • в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.

Що буде з випускниками бакалавратів, що планують навчатись далі:

 • Військові комісаріати зв'яжуться з місцевими органами освіти щодо призовників, які планують продовжити навчання.
 • До їхніх справ долучать заяви про намір продовжити навчання.
 • Головам обласних комісій за поданням міських комісій надавати відтермінування:
  – для здобуття наступного ступеня освіти;
  – особам віком 18 – 19 років.

Що загрожує тим, хто ухилився від призову? Як адмінпокарання за неявку у військкомат застосовуються санкції: штраф від 85 до 119 гривень за перше порушення, штраф 170-255 гривень — за повторне.

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України й передбачає обмеження волі до 3 років. Проте в більшості випадків покарання за цією статтею є умовним.