Небесна сотня віддала життя за ідею та свободу, за нову країну. Багато хто з активістів пережили найстрашніші години в своєму житті, коли їх били та катували беркутівці. Прокурори за кілька годин клепали на них справи, представляли у суді сторону державного обвинувачення та вимагали кожному – тримання за ґратами. Факти перевертали з ніг на голову.

Побиття людей берткутівцями у Києві
Побиття людей берткутівцями у Києві

Ледь живі та побиті беркутівцями активісти з Банкової з вуст прокурорів звинувачували у жорстоких побиттях правоохоронців. І судді, зрадивши присязі, виносили вироки і кидали активістів за ґрати. Осягнути увесь абсурд і цинізм подій тих днів дотепер важко.

Читайте також: Хто з одіозних мерів потрапив до ТОП-20 найпрогресивніших очільників міст

Масові арешти активістів припали на грудень 2013 року. Вже у лютому 2014-го майже всі ці поспіхом збиті справи вже були закриті. А причетні до них правоохоронці, прокурори та судді – мали б опинитись під підозрою! То чи була успішною люстрація, яка мала б очистити лави наших силових структур від зрадників?

Знаєте, ми відверто були вражені цілою редакцією, коли активісти, адвокати майданівців передали нам так званий список прокурорів Майдану. Звісно, він неофіційний. У ньому – понад 100 прізвищ. Проаналізувати усі просто немає фізичної можливості. Але навіть, узявши кілька персоналій, – віднаходимо вражаючі факти. Чимало так званих прокурорів майдану цинічно уникли люстрації Як їм це вдалось – кожному по-різному.

Андрій Уздемир

Ми звернули увагу на прокурора Андрія Уздемира. Молодий хлопець. Явно дуже любить свою роботу. Настільки сильно любить, що не хоче займатися нічим іншим. У розпал Майдану працював в прокуратурі Солом’янського району та входив до складу оперативно-слідчої групи, що вела кримінальні провадження по майданівцях.

Андрій Уздемир
Андрій Уздемир

Згодом – таки потрапив під дію закону "Про очищення влади" і був звільнений. Але ж не на того напали. Молодий прокурор Андрій Уздемир за прокурорську посаду вирішив битися до останнього.

У суді він відстояв свою правоту та, уявіть, домігся поновлення на посаді. Ба більше, через суд він ще й відсудив у держави усю зарплату за той час, як був відсторонений від посади Зараз Андрій Уздемир – чинний прокурор Київської місцевої прокуратури №3.

Наші агенти зустріли його у суді, куди він прийшов якості сторони державного обвинувачення. Було помітно, що він дуже нервує і згадувати про майданівські часи та темні плями у власній біографії прокурору явно не бажає.

Олег Грицак

І ще одна вражаюча постать з того самого списку. Журналісти нашого проекту "ЦРУ" не могли не звернути увагу на це прізвище. Грицак Олег Васильович. У 2013 році – прокурор прокуратури Оболонського району Києва. Те, що молодий прокурор з прізвищем Грицак брав участь у справах проти майданівців, нам першочергово підтвердив один із тодішніх підсудних – автомайданівець Олександр Кравцов.

Олег Грицак
Олег Грицак

І що ж тепер? Ми намагаємось з’ясувати – як склалася кар’єра прокурорів, що тоді клепали надумані злочинні справи? Прізвище Олега Грицака віднайшли миттєво – достатньо було подивитись реєстр декларацій чиновників. Декларація є, але от посада дивним чином зашифрована. Написано – що він начальник відділу у Київській обласній прокуратурі. Щоправда, якого відділу – не уточнено. А взагалі-то мало б.

Стоп, а як бути із законом про очищення влади? Чи на дітей очільників впливових силових відомств його дія не поширюється? Ми вже грішним ділом подумали, що могли помилитися із підозрами та дарма шукали чорну кішку в темній кімнаті. Від імені редакції ми надіслали запит до прокуратури із питанням – чи працював пан Грицак у прокуратурі Оболонського району в період з 2013 по 2014 роки? Відповідь мала б заспокоїти – ні, ніколи не працював.

За весь період своєї роботи в органах прокуратури Олег Грицак ніколи не працював на посаді прокурора Оболонського району міста Києва.

За результатами проведеної перевірки, яка передбачена Законом України "Про очищення влади" встановлено, що до Грицака О.В. не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади".

Читайте також: Що насправді не так із гучною спецоперацією на українсько-угорському кордоні

Звісно, нас це трохи насторожило, але пошуків правди ми не припинили. Лишалося ще одне завдання: з’ясувати – який саме відділ очолює в обласній прокуратурі наш герой.І чи він це насправді? На місці – в самій прокуратурі журналісти теж не отримали від прес-секретаря жодної інформації. Але випадково натрапили на телефонний довідник – та з’ясували. Очолює син чинного голови СБУ в прокуратурі відділ, який наглядає за додержанням законів органами ДФС та СБУ.

Дивний збіг обставин? А нам здалося – що це прямий конфлікт інтересів, про який до речі ми теж офіційно питали у запиті до прокуратури і також отримали категоричну відповідь. То, може, хтось умисно говорить неправду?

На даний час, Олег Грицак не працює на посаді начальника відділу за дотриманням законів органами СБУ та Державної прикордонної служби прокуратури Київської області та жодного конфлікту інтересів не існувало і не існує.

Тож, коли у своїх відповідях прокуратура усе заперечує, а ми віднаходимо геть протилежні факти, перед нами постає вибір – на чийому ж боці правда? І її нам вдалося з’ясувати.Не в прокуратурі, а в головному управлінні СБУ.

Джерело з Володимирської 33, з етичних міркувань не буду називати імені, нам підтвердило, що особа, якою так наполегливо цікавляться журналісти "ЦРУ" і є ну дуже близьким родичем самого голови Служби безпеки, таки мав стосунок до майданівських справ. Цього вже не приховаєш.

Але люстрація – то не про нього. І от чому. На момент Майдану у прокурорах Олег Грицак ходив менш як рік, тож його взяли до оперативно-слідчої групи, яка клепала справи по активістах, ну щось на кшталт студента-практиканта.

Читайте також: Коли не можна "порішати", треба дискредитувати: як у гру проти НАБУ вступила "не ангел Діна"

Підписів на документах не ставив, давав юридичні консультації, спостерігав за діями колег, і що найважливіше – процесуально по документах не проходив. Ось вона – рятівна чарівна паличка! Усіх люстрували, а його ця доля оминула. Тож далі, як ми вже переконалися, кар’єра молодого і перспективного прокурора пішла лише вгору.

Роман Труба

Знаєте, тут доречно згадати і про новообраного голову Державного бюро розслідувань Романа Трубу. Він особисто в тому ж грудні 2013 року вів справу активіста Андрія Шевціва, якого надумано звинувачували у перекритті траси Київ-Чоп. І Президент все одно підписав його призначення.

Роман Труба
Роман Труба

Таке враження, що ми живемо у країні контрастів. Учора – творимо революцію, сподіваючись кардинально змінити життя, а сьогодні – свідомо повертаємось у минуле і навіть свідомо садимо на керівні посади тих, хто нещодавно наші мрії і наше майбутнє перекреслював.