Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроект щодо збільшення розміру аліментів на утримання дитини. За це рішення проголосували 244 депутати. Так, мінімальний розмір аліментів з сьогоднішніх 30% прожиткового мінімуму збільшать до 50%, а також враховуватимуть приховані доходи платника аліментів при визначенні їх розміру.

Окрім того, у законопроекті пропонується спростити процедуру прийняття судового рішення щодо стягнення аліментів. Зокрема, встановити право того з батьків, з яким проживає дитина, визначати спосіб стягнення аліментів та отримувати 1/4 на одну дитину, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше – половину заробітку платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів.

Серед іншого, проектом закону передбачається звільнити позивача від сплати судового збору в справах про стягнення додаткових витрат, пені (неустойки) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів та зміну способу їх стягнення. Однак поки що законопроект не прийняли в цілому.

В якому випадку дитині призначають аліменти?

Тоді, коли вона проживає окремо від другого з батьків. При цьому необов’язковою є наявність факту розірвання шлюбу батьків, відзначила в коментарі сайту "24" Анна Линдіна, помічник адвоката адвокатського бюро "Дмитра Александрова". Отримувати аліменти може як неповнолітня так і повнолітня дитина у передбачених законом випадках.

Як визначається розмір аліментів?

Суд визначає розмір аліментів в залежності від кількості дітей та інших осіб, яких утримує платник аліментів; доходу платника аліментів (розмір та регулярність), його матеріального стану; стану здоров’я платника; стану здоров’я дитини та її матеріального забезпечення.

Сімейний кодекс зазначає, що розмір аліментів не може бути меншим за 30 відсотків від встановленого прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, коментує Линдіна.

Чи можна змінити розмір аліментів?

Зауважимо, зобов’язання щодо сплати аліментів можуть виникати на підставі рішення суду, на підставі договору батьків, який засвідчив нотаріус, а також у разі добровільного бажання платника на сплату аліментів. Розмір аліментів може бути збільшений, якщо є потреба в додаткових витратах на лікування, відпочинок, навчання дитини чи, наприклад, при покращенні фінансових можливостей платника аліментів.

Водночас зменшити розмір аліментів можуть у випадку зміни матеріального або сімейного стану платника.

Що робити, якщо є заборгованість по аліментах?

У випадку неможливості витребувати кошти на утримання дитини самостійно необхідно звертатися до органів Державної виконавчої служби, які в установленому законом порядку будуть слідкувати за сплатою аліментів.

Яка відповідальність за ухилення від сплати аліментів?

Рівень відповідальності залежить від ступеню ухилення платника. На нього можуть бути накладені штрафні санкції, а у разі злісного ухилення від сплати аліментів – наприклад, переховування від контролюючих органів, тривалого ухилення та інших обставин – для такого платника виникає загроза кримінальної відповідальності, пояснює Линдіна. Покарання за такий злочин передбачає виправні роботи або обмеження волі на строк до трьох років.

Чи можлива сплата аліментів після повноліття?

Зобов’язати платника аліментів сплачувати кошти на утримання дитини після досягнення нею 18-річного віку можна, якщо дитина навчається у вищому навчальному закладі. Підтвердити цей факт ви можете, отримавши довідку з ВНЗ, після чого вам необхідно звернутись до суду з відповідною заявою. Однак при цьому також враховуються фактори, які характеризують платника.

Чи можливе стягнення з платника аліментів з-за кордону?

Стягувати аліменти можливо як з громадянина України, який проживає за кордоном, так і з іноземного громадянина.

При цьому необхідно з’ясувати, чи підписувала Україна договір про правову допомогу з державою, в якій знаходиться платник.

Зверніть увагу: якщо платник тільки планує виїхати за межі України, ви можете стягнути з нього всю суму коштів, які він мав би періодично сплачувати до досягнення дитиною повноліття, – уточнює Линдіна.

Також, наголошує вона, варто знати й про додаткові можливості, зокрема можливість замість грошових виплат домовитись з платником про передачу дитині нерухомого майна шляхом укладення договору дарування, купівлі-продажу тощо. А якщо ні ви, ні державні органи не можете розшукати платника, то отримати кошти на утримання можна, якщо звернутись до органу соціального забезпечення населення.

Читайте також: Як порушуються права дітей в Україні: чи можемо ми врятувати майбутнє?