Про це повідомляє Associated Press, журналісти якої провели спеціальне розслідування. Як виявилося, мешканцям містечка Наміе, розташованого біля проблемної АЕС, не повідомили, в якому напрямку буде рухатися радіоактивна хмара.

Проте ці дані були в спеціальній комп’ютерній системі - SPEEDI, створеній для прогнозування надзвичайних ситуацій. Втім, місцева влада зробила власний помилковий прогноз, і людей евакуювали прямо в центр радіоактивної хмари. Через два місяці посадовці дізналися, що система прогнозувала правильний напрям для евакуації.

Побоюючись відповідальності, влада не стала публікувати комп’ютерних даних. Більше того, згодом виявилося, що не лише місцева влада, але і кабмін не мав уявлення, як саме працює система. Тому дані, які були критично необхідні в перші години евакуації, ніколи не використовувалися.

Зазначимо, розробка та встановлення Системи прогнозування в період катастроф обійшлося японським платникам податків у 140 мільйонів доларів США. Головна особливість - пункти заміру радіації, розташовані по всій країні. Систему запровадили ще у 1986 році, втім, використовували виключно під час навчань.