Перша частина. Волинський бурштин: вся правда з місця події

Місцевому населенню від цієї знахідки поки що жодного зиску. Жителі тутешніх селищ самі не копають, кажуть, що хочуть це робити легально. І тепер вони шукають вихід з цієї ситуації. Адже окрім знищеного лісу та військових зі зброєю, головною проблемою залишається видобуток сонячного каміння.

Місцеві громади знайшли досить вдалий вихід із ситуації. Єдина проблема, як вони пояснюють, це щоб влада пішла їм на зустріч. Вирішили на основі районної ради створити комунальні підприємства, від кожного селища. Тобто, певна кількість мешканців утворює підприємство, яке буде займатися геологорозвідкою та видобутком, згідно законодавства. Також після копання не лишатимуть після себе ями, а садитимуть ліс. Головна ідея цього створення – щоб усі кошти від видобутку йшли місцевим. Люди хочуть збагатити свою землю, відремонтувати дороги та загалом привести до ладу селища.

Думка місцевих

У селищі Костюхінівка ми поспілкувалися з громадою. Люди висловили свої скарги. Насправді, слухати було соромно, не знати навіть чому. Ми ж не влада, проте наболіле мешканців зачіпає.

Місцева мешканка Ліда з криками розповідала, як важко їм тут. Каже, що їхні діти їздять на заробітки, аби копійчину заробити, самі вони хоч ягоди якісь та гриби, що знайдуть в лісі – продадуть. Але тепер і цього нормально не зробити – усюди військові. Від того, що знайшли бурштин біля села, поки нічого доброго. Спочатку навала бандитів на дорогих машинах та зі зброєю, а тепер ще й охоронці усюди.

За словами місцевих, вони ніколи не копали. А тепер кажуть, що дурні були. Мовляв, може тоді б щось від того каменя мали б в кишені. Але вони налаштовані займатися видобутком легально. Не хочуть, щоб повторилася ситуація, як на Рівненщині та Житомирщині. Проти того, щоб їх кришували бандити та міліція. Не хочуть нищити ліси та все в кишеню пхати. Готові платити податок, і впевнені, що інвестор знайдеться, аби тільки все було влаштовано на місцевому рівні.

Від цієї землі ніхто з нас не розбагатів. І на БМВ ніхто в нас не їздить. А в нашій землі, що там лежить, ми самі видобудемо. Без нікого. Ми дамо державі той процент, скільки скажуть. Викопати половину, як скажуть половину, то викопаємо половину. Але ми не хочемо, щоб нашою землею ходили чужі люди, чужі солдати. І "верхушка" приїжджала на БМВ, а ми копали і давали їм,
— скаржиться жителька селища Костюхінівка.

Діалог з владою

Так, люди зібрали усі потрібні документи, створили статут підприємства та поїхали до Маневичів реєструвати. Щоправда, в районній адміністрації пояснили, що громада не може зареєструвати комунальне підприємство. Як пояснили, щоб здійснювати такий вид діяльності, хіба можна зареєструвати товариство з обмеженою відповідальністю та трохи переробити документацію. Поки готували всі потрібні документи, також зібрали прес-конференцію в облдержадміністрації, де пояснили пресі свою позицію.

Зараз розглядаємо зареєстровані вже ТзОВ на місцях при цих сільських радах . На жаль, це поки що єдина форма, що схожа на артелі, яку ми розглянули в підприємницькій діяльності. Створюється у сільських радах, щоб не в кожному селі окремо. Це забезпечить те, що сільська рада, де буде зареєстроване підприємство, не буде мати альтернативи, кому давати дозвіл на геологорозвідку. І з наступним видобуванням, коли легалізують закон про бурштин. Відповідно, знімається проблема, того, як в Україні все робиться. Приїжджають дядьки з Києва, коли приймається закон. Туди-сюди. Ту землю беруть, ту землю беруть. А місцеві для них, як робітники на плантаціях,
— говорить представник громади, активіст Андрій Хведчак.

Після прес-конференції люди також намагалися поговорити з головою облдержадміністрації. Проте Володимир Гунчик спершу не мав бажання спілкуватися.

А потім все ж таки виділив хвилинку. Виявилося, що за чудовим збігом обставин у той же день депутати облради мали прийняти рішення щодо створення комунальних підприємств.

Мені потрібно, щоб депутати прийняли законодавче рішення. Вони, наприклад, прийняли рішення зараз про надра, мені цього рішення достатньо. Дехто хоче скасувати цей документ – не вийде. Сьогодні буде прийнято рішення про комунальне підприємство, і я на 14:00 вам розкажу, як воно повинно працювати. І ви побачите, що там величезна роль в цьому підприємстві віддається громаді. Найголовніша роль віддається. Тому що підприємство створюється для того, щоб мати законодавчу базу. А далі місцеві громади на місцях мають приймати рішення,
— повідомив при розмові голова облдержадміністрації Володимир Гунчик громаді.

Проте, депутати так і не прийняли рішення з цього питання. А згодом, за інформацією певних джерел стало відомо, що комунальних підприємств може взагалі і не бути.

Натомість планується створення робочої групи при уряді, яка буде займатися усіма питаннями реалізації та видобутку бурштину. І, судячи з усього, все буде повністю централізовано. Тобто громада може і зовсім нічого не отримати. Поки ця інформація не точна. Але якщо громаду будуть відтісняти від видобутку сонячного каміння, люди не мовчатимуть. З настрою місцевих зрозуміло, що вони стоятимуть на своєму, і невідомо якими методами будуть відстоювати свою думку.